Rusya: İdlib konusunda Türkiye ile anlaşma sağlandı

Suriye’deki gerilimin azaltılması için Ankara’da üçüncü kez bir araya Rus ve Türk heyetleri arasında yapılan görüşmede anlaşmaya varıldı.

İdlip’te 33 askerin şehit olduğu hava saldırısının ardından Dışişleri Bakanlığı’na gelen Rusya Devlet Başkanı Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev başkanlığındaki Rus heyet ile Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığındaki Türk heyet ile yeniden bir araya geldi. Yapılan görüşmenin ardından Rus heyet bakanlıktan ayrıldı.

SAHADA TANSİYONU DÜŞÜRMEYİ HEDEFLEDİKLERİ KONUSUNDA MUTABIK KALINDI

Rus Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Rus ve Türk tarafının Suriye’de terörizmle mücadelede gerilimin azaltılması konusunda anlaşmaya vardığını bildirdi.  Rus Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: ‘‘İki taraf da teröristlerle savaşmaya devam ederken sahada tansiyonu düşürmeyi hedefledikleri konusunda mutabık kaldı. Her iki tarafın da BM Güvenlik Konseyi tarafından terör örgütü kabul edilen gruplarla mücadeleye devam ederek sahadaki gerilimi azaltmaya, gerilimi azaltma bölgesi içi ve dışındaki sivilleri korumaya ve tüm ihtiyaç sahiplerine derhal yardım sunmaya bağlılıkları teyit edildi.’’

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin