Rusya, evinde İstanbul kart çıkan IŞİD’liyi bu görüntülerle dünyaya servis etti

Rusya’da IŞİD’li olduğu belirtilen bir kişiye Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) sokak ortasında operasyon düzenledi. Kişinin evinde çıkanlar arasında İstanbul Kart vardı. Operasyonun her anını kayda alan FSB, bu görüntüleri Rus haber ajansları aracılığı ile dünyaya servis etti.

Rus soruşturmacılar, 26 yaşındaki “IŞİD sponsoru”nun 2015’ten beri çeşitli İslamcı grupların ve militanların banka hesaplarına para transferi yaptığını belirlediklerini söylüyor. Yapılan para transferlerinin Rusya dışında nakde çevrilip terör eylemlerinin hazırlanması ve düzenlenmesi için harcandığı belirtiliyor.

Bunların yanında, şüphelinin yaşadığı evde yapılan aramalardaysa radikal görüşler içeren kitaplar, pek çok banka kartı ve içlerinde IŞİD koordinatörlerinin talimatlarını barındıran telefonlar ele geçirildiği kaydedildi.

Operasyona ilişkin yayınlanan görüntülerin 00:59-01:04 zaman aralığında, ele geçirilen banka kartlarının yanında bir de İstanbul’da ulaşım için kullanılan İstanbul Kart’ın yer aldığı görülebiliyor.

Yapılan açıklamalarda, şüpheli Guyev’in İstanbul’a gidip geldiğine ya da bu seyahatlerin amacına dair bir bilgi ise yer almıyor. Guyev hakkındaki soruşturmaların devam ettiği belirtiliyor.

Şüphelinin cihatçılara transfer ettiği 50 milyon rubleyi nasıl ele geçirdiği de şu an için cevaplanmamış sorulardan biri.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin