Ruslarla şimdi de karşılıklı tahıl ve meyve-sebze krizi!

Rusya Tarım Bakanı Yardımcısı Sergey Levin, Türkiye’yi Dünya Ticaret Örgütü’nün kurallarını ihlal etmekle suçladı. Levin, Türkiye’nin kendi ihraç ettikleri tahıla 15 Mart’tan itibaren yüzde 130’luk vergi uygulamaya başladığını söyledi. Levin bu açıklamayı Rus tahıl ürünlerinin vergisiz sevkiyat lisanslarının verilmesinin durdurmasının ardından yaptı. Yüksek verginin devreye girmesiyle Rus tarım ürünleri denetim ajansı Rosselhoznadzor Türkiye’ye uygulanan domates, salatalık, elma ve armut alımına yönelik yasakların kaldırılmasını planlamadığını açıkladı.

tr.sputniknews.com’un haberine göre, Rosselhoznadzor’a yakın bir kaynaksa, Türkiye’nin buğdayın vergisiz ithal edildiği ülkelerin yer aldığı listeden Rusya’yı çıkarması nedeniyle önümüzdeki ay yapılacak ziyaretinin iptal edildiğini söyledi.

Tarım Piyasası Enstitüsü Genel Müdürü Dmitriy Rılko, sezon başından (Temmuz 2016) Mart ayının ortasına kadar Rusya’nın Türkiye’ye 50 bin tondan fazla arpa gönderdiğini belirtti.

Federal Tahıl Kalitesi ve Güvenlik Merkezi’nin son verilerine göre, sezon başından 13 Mart’a kadar Türkiye’ye 2.1 milyon ton buğday ve 421 bin ton ayçiçek küspesi gönderildi. 7-13 Mart tarihleri arasında tüm tahıl ürünlerinin sevkiyatı yüzde 44 azalarak 107 bin tona geriledi.

İstanbul İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Zekeriya Mete Ankara’nın bu eyleminin Rusya’nın henüz Türk ürünlerine getirilen yasakları kaldırmamasından kaynaklandığını belirterek, “Rusya’ya 800 milyon dolar değerinde sebze ve meyve ihrac ediyoruz, 2 milyar dolar değerinde buğday, arpa ve diğer ürünleri alıyoruz. İki tarafın da kazanması gerek. Rusya ile ticaret yapmak istiyoruz, fakat koşulların eşit olması gerek” dedi.

 

Rusya’nın meyve sebze yasağı devam edecek

Rus tarım ürünleri denetim ajansı Rosselhoznadzor Türkiye’ye uygulanan domates, salatalık, elma ve armut alımına yönelik yasakların kaldırılmasını planlamadığını açıkladı.

Rusya’nın İzvestiya Gazetesi’ne konuşan Rosselhoznadzor sözcüsü Yuliya Melano, “Rosselhoznadzor Türkiye’den alınan ürünlere yönelik geri kalan yasakları kaldırmayı düşünmüyor” dedi.
Rusya Tarım Bakanlığı’ndan bir yetkiliyse, Türkiye’ye yönelik yasaklarım tamamen ya da kısmen kaldırılmasının tartışılabilmesi için Türk tarafının da Rusya’dan aldığı ürünlere getirdiği yasakları iptal etmesi gerektiğini söyledi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin