Rus casus, Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne sızmaya çalışırken yakalandı

Hollanda İstihbarat Teşkilatı, Ukrayna’daki savaş suçları iddialarını soruşturan Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) sızmak için sahte kimlik kullanan bir Rus askeri ajanını deşifre ettiğini duyurdu.

Hollanda istihbarat teşkilatı şefi Erik Akerboom Reuters’e yaptığı açıklamada, Sergey Vladimirovich Cherkasov adlı kişinin Nisan ayında Lahey merkezli mahkemeye staj başvurusu yaptığını ve detaylı hayat hikayesinde kendisini Brezilya vatandaşı olarak tanıttığını belirtti. Hollandalı yetkili, Rus Askeri İstihbarat Teşkilatı’nın (GRU) operasyonunun yıllar öncesinden başladığı ve çok fazla zaman, enerji ve paraya mal olduğunu sözlerine ekledi.

Deşifre olan Rus gizli ajanının Hollanda güçleri tarafından havaalanında Viktor Muller Ferreira takma adını kullanarak giriş yapmayı denediği sırada yakalandığı belirtildi. Casusluk girişimini “üst düzey bir tehdit” olarak sınıflandırdıklarını belirten Akerboom, “Bu bize Rusların UCM’deki bilgilere yasadışı yollardan erişmeye çalışarak neyin peşinde olduğunu açıkça gösteriyor” dedi.

UCM’nin söz konusu kişiyi staj için kabul ettiğini de sözlerine ekleyen Teşkilat Şefi, “Rus istihbaratının işleyişini ve diğer uluslararası kurumlara yönelik tehdidi ifşa etmek için vakayla ilgili ayrıntılı bilgileri yayınladıklarını ve bunun “alışılmadık bir adım” olduğunu ifade etti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin