RSF’nin 2019 basın özgürlüğü raporu: Türkiye yine 157. sırada, gazeteciler hâlâ hapiste

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF), 2019 yılına ilişkin Basın Özgürlüğü Endeksi’ni yayımlandı. Rapora göre, Türkiye halen dünyada en fazla gazeteci hapsedilen ülkelerin lideri konumda.

Basın özgürlüğünde 180 ülke arasında geçen yılki yerini koruyarak 157’inci sırada bulanan Türkiye’de bağımsız medya kuruluşlarına yönelik baskılar devam ediyor.

Euronews’in haberine göre, Türkiye’nin Doğu Avrupa ve Orta Asya bölgesi kapsamında değerlendirildiği RSF’in raporunda, bu bölgede bulunan ülkelerin çoğu 180 ülkenin oluşturduğu listede 150’nin altında kaldı.

‘Cennet Belgeleri’ni yargılayan tek ülke, Türkiye

Ayrıca Türkiye’nin Paradise Papers (Cennet Belgeleri) ile ilgili haber dolayısıyla bir gazeteciyi yargılayan dünyadaki tek ülke olduğu hatırlatıldı.

Basın mensuplarına duyulan nefretin şiddete dönüşerek korkunun artmasına sebep olduğunun aktarıldığı raporda, dünya genelinde gazetecilerin rahat çalışabilecekleri güvenli sayılan ülke sayısının da giderek azaldığı, buna karşın otoriter rejimlerin medya üzerindeki hakimiyetlerinin arttığına vurgu yapıldı.

RSF her yıl dünya genelinde 180 ülkeyi raporlaştırıyor. Buna göre Kuzey Avrupa ülkelerinden Norveç’in ilk sırada bulunduğu listede Finlandiya ikinci, İsveç 3’üncü sırada yer aldı.

Son sırada Türkmenistan var

Türkiye ise listede Venezuela, Rusya, Bangladeş ve Irak’ın ardından 157’inci sırada yer aldı. Rusya’da internete erişimin kısıtlandığına vurgu yapılırken, Venezuela’da gazetecilere yönelik keyfi arama, baskı ve gözaltıların arttığı dile getirildi.

Türkmenistan’ın son sıraya yerleştiği listede Çin 177, Kuzey Kore ise 179’uncu sırada yer aldı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin