Rize’de 1 belde ve 4 köyde koronavirüs karantinası

Türkiye’de ilk kez bir belge ve 4 köy artan koronavirüs vakalarındaki artışın önüne geçilemediği için ‘karantinaya’ alındı. Covid-19 tedbirleri kapsamında Rize merkeze bağlı Kendirli beldesi ile 4 köyün karantina altına alındığı bildirildi. Bu arada, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı bir televizyon programında karantinaya alınan yerleşim yeri sayısının 12 olduğunu söyledi.

İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, koronavirüs tedbirlerinin artırıldığı belirtildi. Ancak vaka sayısının artmasının önüne geçilemediği kaydedildi. Açıklamada, “İlimiz Kendirli beldesi ve bununla yakın temasta olan Yeni Selimiye, Beştepe, Esentepe ve Maltepe köyleri potansiyel vakaların önüne geçebilmek için karantina altına alınmıştır. Giriş çıkışlara izin verilmeyecektir. Yine muhtarlar üzerinden bu bölgedeki evlerde ateş, öksürük gibi semptomu bulunan tüm vatandaşlarımızın isimleri alınacak, akabinde sağlık ekipleri ev ev gezerek tek tek bu isimleri sağlık kontrolünden geçirecektir. Semptomu olan her kişi ya evde mutlak izolasyona alınacak ya da gerekirse hastaneye kaldırılacaktır. Yine vatandaşlarımızın ihtiyacını gideren ve satış yapan fırın, market gibi yerler çok daha sıkı denetlenecektir.” denildi.

Açıklamada, çok acil ihtiyaçların karşılanması haricinde ve izin verilenler dışında sokağa çıkışların da ikinci karara kadar sınırlandırıldığı belirtildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin