Boğazları kullanacak gemilere Ukrayna’dan kopan mayın uyarısı!

Reuters haber ajansı, Rusya’nın Karadeniz’deki en büyük limanı olan Novorossisk’teki yetkililer ile Türk yetkililerin Ukrayna açıklarından kopan mayınlar nedeniyle gemilere uyarı yaptığını duyurdu.

Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB), Ukrayna limanları açıklarında kopup İstanbul Boğazı ve Akdeniz’e sürüklenebileceği uyarısında bulunduğu mayınlara dair endişe sürüyor. Reuters’a konuşan kaynaklar, mayınların endişe yarattığını teyit etti.

Reuters haber ajansı, Rusya’nın Karadeniz’deki en büyük limanı olan Novorossisk’teki yetkililerin, Karadeniz’in batısındaki gemicilik faaliyetlerinin risk altında olduğu konusunda uyarıda bulunduğunu duyurdu. Ajansa konuşan gemicilik kaynakları da, Türkiyeli yetkililerin İstanbul ve Çanakkale boğazlarını kullanan gemileri risk konusunda uyardığını söyledi.

FSB, 19 Mart günü yaptığı basın açıklamasında, Ukrayna Deniz Kuvvetleri’nin Odessa, Oçakov, Çernomorsk ve Yujnıy limanlarının yakınlarına döşediği yaklaşık 420 eski mayının fırtınalı hava nedeniyle koptuğunu, mayınların akıntı ve rüzgarla Karadeniz’in batısına sürüklendiğini duyurmuştu. Açıklamada, “Yerinden kopan mayınların İstanbul Boğazı’na ve ardından Akdeniz havzasının denizlerine sürüklenme olasılığı dışlanmıyor” ifadeleri kullanılmıştı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin