Rejimin hedefi, milletin vicdanı!

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, skandal ifadelerle hem eski HDP eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı hem de İnsan Hakları Savunucusu Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nu hedef aldı. Soylu, her iki ismin de ‘terörist’ olduğunu söyledi, Gergerlioğlu için yargıya açıktan talimat verdi: “Ben buradan yargıya da çağrıda bulunuyorum. Hakikaten bu adam teröristtir, suç duyurusunda bulunduk defalarca. Gereği yerine getirilsin!”

Ömer Faruk Gergerlioğlu, Süleyman Soylu’nun iftiralarına sosyal medya üzerinden videolu paylaşımla cevap verdi. “Kral çıplak” dediği için hedef alındığını söyleyen Gergerlioğlu, “Çıplak arama var dediğim için, millet arkamda olduğu için, mazlumun hakkını savunduğum için saldırıyorlar. Ben hiç bir grubun üyesi değilim, insan hakları savunucusuyum; mağdurun kimliğine bakmam,” ifadelerini kullandı. 

KİMİN TERÖRİST KİMİN VATANSEVER OLDUĞUNA İKTİDAR KARAR VERİYOR

İhraç Cumhuriyet Savcısı Dr. Hasan Dursun, iktidarın artık yargıya açıktan emir vermeye başladığını söylüyor. Dursun, “Anayasa’nın tüm yetkileri bugün Saray’da toplanmıştır. Kimin terörist olup olmayacağına, kimin tutuklanıp tahliye edileceğine Saray’da ‘örgütlenmiş bir çete’ karar veriyor.” dedi. 

İhraç Hakim Ramazan Faruk Güzel ise “Ömer Faruk Gergerlioğlu, son dönemin en önemli insan hakları savunucularından birisi, adeta bu toplumun bir vicdanıdır. Modern çağın Habib-i Neccar’ıdır! Ona terörist diyenler önce aynaya baksın,” ifadelerini kullandı. 

İlk olarak AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ardından da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamaları yargının tamamen siyasi iktidarın etkisi altına girdiğini tescilledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün AİHM’nin Demirtaş kararına mahkemelerden önce cevap vermişti dün: “Kendi adamlarını koruyorlar. Bu karar bizi bağlamaz.” AİHM’nin kararı iktidarı ve onun mahkemelerini bağlamayacaksa, kimi bağlayacak sorusu cevapsız. 

YARGIYA AÇIKTAN TALİMAT VERDİ; GEREĞİNİ YAPIN!

Dün ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sahnedeydi. Hem eski HDP eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’a, hem de milletin vicdanı olan Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’na ‘terörist’ diyen Soylu, skandal ifadeler kullandı. “AİHM’in aldığı karar boşlukta bir karardır. Hiçbir anlamı yoktur.” derken, Gergerlioğlu için ise “Gergerlioğlu bir FETÖ’cü teröristtir. Üzerinde sadece milletvekili kılıfı var. Ben buradan yargıya da çağrıda bulunuyorum; gereğini yapın!” dedi. 

KABUL EDELİM; REJİM DEĞİŞTİ!

İhraç Cumhuriyet Savcısı Hasan Dursun, iktidarın artık açıktan yargıya talimat verdiğini söylüyor. TR724’e konuşan Dursun, şu ifadeleri kullanıyor: “Erdoğan’ın Demirtaş, Soylu’nun ise Gergerlioğlu hakkındaki söylemleri çok önemli bir hakikati ortaya koyuyor; 17 Aralık 2013 sonrasında tedrici olarak Anayasa ve yasalar rafa kaldırılmaya başlandı ve bu süreç 15 Temmuz 2016’da tamamlandı. Fiili bir rejim değişikliği yaşadık. Artık kimse hukuk ve bağımsız hakim ve savcılar varmış gibi davranmasın. Anayasa’nın tüm yetkileri bu gün Saray’da toplanmıştır. Yasama, yürütme ve yargıyı tek bir irade temsil etmektedir: Saray. Kimin terörist olup olmayacağına, kimin tutuklanıp tahliye edileceğine Sarayda ‘örgütlenmiş bir çete’ karar veriyor.”

HUKUK KOMADA, TİYATRO OYNUYORLAR

“Yargılama mahkemelerde değil Saray’da yapılıyor. Verilen kararlar adliyelere bildiriliyor ve sonrasında soruşturma ve yargılama adı altında işleme konuluyorlar. Hukuk devleti komada hayatta kalma mücadelesi veriyor. Son nefesini verip ardında diktatör bir yönetim bırakıp gitmeden önce herkesin aklını başında toplaması gerekiyor. Aldığı emir ve talimatlarla hareket edip zulüm üreten, yaftalayan ve linç eden bir yargı sistemimiz var. Başsavcılıklar artık milletvekillerini açıktan tehdit eden basın açıklamaları yaparak pervasızlıklarını ortaya koyuyorlar.”

SAMİMİYSENİZ AVRUPA KONSEYİ’NDEN ÇIKIN! 

“Erdoğan ve diğer AKP temsilcileri hoşlarına gitmeyen mahkeme kararlarını, örneğin AİHM içtihadını, tanımadıklarını söylüyorlar. Bunda samimi iseler Avrupa Konseyi’nden çıkmaları gerekir. Ancak bunun mümkün olmadığını, böylesi bir kararın Türkiye’yi iflasa götüreceğini en iyi onlar biliyorlar.”

Gergerlioğlu, çağın Habib-i Neccar’ıdır

Ömer Faruk Gergerlioğlu: OHAL Komisyonu yalan söylüyor - YouTube

İhraç hakim Ramazan Faruk Güzel, Süleyman Soylu’nun ifadelerinin her birinin ayrı ayrı bir feceat olduğunu anlatıyor. Soylu’nun skandal ifadelerle hedef aldığı Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun bir insan hakları savunucusu olduğunu hatırlatan Güzel, şunları söylüyor: “Ömer Faruk Gergerlioğlu, son dönemin en önemli insan hakları savunucularından birisidir, adeta bu toplumun bir vicdanıdır. Modern çağın Habib-i Neccar’ıdır! Dolayısıyla da doğasının gereğini yapmaktadır. O, aynı zamanda bir milletvekilidir, milletinin vekili olarak da milletin problemlerini millet kürsüsünden dile getirmektedir.”

ANAYASAYA İHANET EDİYORLAR

“Gergerlioğlu, aynı zamanda bir hekimdir ve insan sağlığını koruma noktasında Hipokrat yemini etmiş birisi olarak insanların fiziki ve manevi bütünlüğüne zarar verecek uygulamalara karşı mesleki görevini yerine getirmektedir… Asıl teröristler, ona bu çalışmalarından dolayı terörist demeye kalkanlardır. Zira gayri hukuki uygulamalarla halka terör uygulayanlar onlar. Ülkenin imza attığı uluslararası sözleşmelere ve de bağlı olduğu AİHM kararlarına aykırı hareket etmekle ülkesine ve Anayasasına ihanet eden hainlerdir onlar! En son olarak AİHM’in Demirtaş kararını dahi uymamış, adeta eşkıyalık yapmış, bir de ‘O teröristtir’ diyerek de ‘masumiyet ilkesini’ alenen ihlal etmekle de suç işlemektedirler.”

ALENEN SUÇ İŞLİYOR 

“Süleyman Soylu, aynı zamanda yargıya talimatta bulunarak Anayasa’da tanımını bulan yargı bağımsızlığını alenen çiğnemektedir. Aynı zamanda açılmış ya da açılma ihtimali olan soruşturmaları da baştan etkileme çalışmaktadır. Sırf bu çıkışıyla bile TCK 288. M.’de geçen ‘yargıyı etkilemeye teşebbüs suçu’nu işlemektedir ve kendisi hakkında acilen soruşturma açılması gerekmektedir. Ayrıca, bu suçu ‘alenen’ işlediği için de ‘altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması’ talep edilmelidir.”

SOYLU HAKKINDA DERHAL SORUŞTURMA AÇILMALI

“Birisine de ‘alenen’, basın önünde ‘terörist’ diye hakaret etmenin de TCK’da bir karşılığı vardır. Hakaret suçu, TCK md. 125-131 arasında şerefe karşı suçlar başlığı altında düzenlenmiş olup, 125.m’de “nitelikli hakaret suçu”nun unsurları ve cezaları ifade edilmiştir. M.125/3’e göre “kamu görevi yerine getiren” vekil Sn. Gergerlioğlu’na hakaret edilmiş olmasında 1 yıldan az olmamak üzere ceza istenmelidir, bu suç alenen (basın önünde) işlendiği için de M.125/4’e göre bu ceza 1/6 oranında artırılmalıdır. Hukuk devleti iddiasındalarsa bu böyledir… Değilse de kendi rejimlerinde, diktatörlüklerinde böyle höykürmeye devam eder dururlar.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin