Rejim yine mağdur!

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN 

Emekli 104 amiralin yayınladığı ‘tekkedeki amiral’, ‘Montrö’nün tartışmaya açılması’, ‘Atatürk ilke ve devrimleri’ konularındaki bildiri, AKP rejimine nefes aldırdı! İktidar ve ortağı MHP’nin temsilcilerine göre söz konusu bildiri açık ‘darbe’ iması içeriyor. Tamamı emekli olan amirallerin nasıl darbe yapacağı sorusu cevapsız. Ancak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bildiride imzası bulunan emekli amirallerle ilgili jet hızıyla soruşturma başlattı.

Devlet Bahçeli, söz konusu emekli amirallerin rütbelerinin sökülmesini, maaşlarının kesilmesini istedi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Sabrımızı zorlamasınlar.” ifadelerini kullandı. Parti MYK’sının bugün ‘Montrö bildirisi’ gündemiyle toplanacağını açıklandı. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bugün 15.00’te bir değerlendirme toplantısı yapacağı bildirildi. Bildiride imzası olan emekli generaller ise iktidarı yeni bir ‘mağduriyet’ devşirmenin peşinde olduğunu anlatıyor.

AKŞENER: BU BİR ZEVZEKLİKTİR

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener de emekli amirallere tepkiliydi. Açıklamayı, “Zevzeklik.” olarak yorumladı. Akşener, “Kişisel fikrimi söylüyorum; bu bir zevzekliktir. İktidar partisine, üzerinde tepinme fırsatı doğmuştur.” diye konuştu. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise iktidarı gündem değiştirmekle suçladı. Kılıçdaroğlu, “Bu sahte gündemler tutmaz. Halkımızın tek gerçek gündemi sofrasıdır.” dedi.

Her şey TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un ‘Montrö Boğazlar Sözleşmesini’ tartışmaya açtığı açıklamasıyla başladı. Daha sonra ‘yanlış anlaşıldığını’ söylediyse de kamuoyunu ikna edemedi. Montrö tartışmalarına önceki gece emekli amiraller de katıldı. 3 Nisan akşamı 22.54’te 104 emekli amiralin imzasıyla ortak yazılı açıklama yapıldı. Söz konusu bildiride, “Montrö; sadece Türk Boğazlarından geçişi düzenleyen bir sözleşme değil, Türkiye’ye İstanbul, Çanakkale, Marmara Denizi ve Boğazlardaki tam egemenlik haklarını geri kazandıran, Lozan Barış Antlaşmasını tamamlayan büyük bir diplomasi zaferidir.” denildi.

TEHLİKELİ OLAYLAR YAŞAMA RİSKİ!

Ancak iktidarı asıl korkutan bölüm burası değildi. Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı’nın ‘takke ve cübbeli’ fotoğrafı emekli amiralleri rahatsız etmiş olmalıydı. Bu konuyla ilgili bölümde şu ifadeler kullanıldı: “TSK ve Deniz Kuvvetlerimizi (…) Atatürk’ün çizdiği çağdaş rotadan uzaklaşmış gösterme çabalarını kınıyor ve tüm varlığımızla karşı çıkıyoruz. Aksi halde, Türkiye Cumhuriyeti, tarihte örnekleri olan, bunalımlı ve bekası için en tehlikeli olayları yaşama risk ve tehdidi ile karşılaşabilecektir.

BAŞSAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

İktidar ve küçük ortağının temsilcilerine göre söz konusu bildiri ‘darbe’ iması içeriyor. Bildiride imzası olan bütün generaller emekli olduğuna göre darbeyi nasıl, hangi araçları kullanarak yapacakları sorusu cevapsız. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bildiriyle ilgili soruşturma başlattı. MHP lideri Devlet Bahçeli, bildiride imzası olan emekli amirallerin rütbelerinin sökülmesini, emekli maaşlarının da kesilmesini istedi.

İktidar temsilcileri ardı ardına açıklamalarla bildiriye tepki gösterdi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Sabrımızı zorlamasınlar. Demokrasiye, hukukun üstünlüğüne, devletimize, milletimize, tarihimize, medeniyetimize bağlıyız ve sadığız, biz buradayız.” dedi. Diğer AKP’li isimler de benzer açıklamalar yaptı. Parti MYK’sının bugün ‘Montrö’ bildirisi gündemiyle toplanacağını açıklandı. Erdoğan da bugün 15.00’ta bir değerlendirme toplantısı yapacak.

EMEKLİ AMİRALLER: ESAS DARBECİ İKTİDAR

Bildiride imzası bulunan amiraller ise ‘düşünce özgürlüğü’ne vurgu yaparak iktidarın bildiriden ‘darbe’ iması çıkarmasına tepki gösteriyor. Emekli Tuğamiral Türker Ertürk, “Olayın darbe çığırtkanlığıyla bir ilgisi yok. Esas darbeci iktidar.  İktidar bitmiş ve tükenmiş bir vaziyette, seçim kazanmasına imkân ve ihtimal yok. Bu konuyu ne için tuttu? Burada ekmek var, bu şekilde gündemi gizlemeye çalışıyorlar. Bizim iflas eden ekonomiyi, paramızın pul olmasını, pandemiyi ve iflas ettirilen bir dış politikayı konuşmamız lazım.” diyor.

Emekli Koramiral Atilla Kıyat ise “103 Amiral imzalı bildirimize tepki verenler, belli ki uyku sersemi iken okumuşlar. Sabahleyin, uykularını aldıktan sonra bir daha okurlarsa yaptıkları suçlamalardan utanç duyacaklardır.” ifadelerini kullanıyor. Yine bildiride imzası bulunan emekli Amiral Cem Gürdeniz de darbe imalarını yalanladı. Açıklamanın Türkiye’nin menfaatlerini ve Mavi Vatan’ı korumak için yapıldığını söyledi.

MERAL AKŞENER: ZEVZEKLİK

İyi Parti lideri Meral Akşener, söz konusu bildiriye tepki gösterdi. Akşener, “Sabah bir uyandık emekli amirallerin canı sıkılmış ve gece bir bildiri yayınlamışlar. Bu bir zevzekliktir. Türkiye bu zevzekliklerden çok çekti. Herkes görevini, işin başındayken yapmalıydı. Ben bu arkadaşlar görevdeyken maalesef Yunanistan’ın işgal ettiği Adalar konusunda bir tavır göremedik. Siyaset, siyasetçi tarafından yapılır. Kişisel fikrimi söylüyorum; bu bir zevzekliktir. İktidar partisine, üzerinde tepinme fırsatı doğmuştur.” dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise iktidarı sahte gündem yaratmakla suçladı. Konuyu sosyal medya hesabından değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Bu sahte gündemler tutmaz. Halkımızın tek gerçek gündemi sofrasıdır. Büyük ve ünlü ekonomist Erdoğan, yarattığın ekonomik yıkım ile seni yüzleştireceğim.” ifadelerini kullandı.

BU BİLDİRİ KİMİN FİKRİYDİ?

İktidarın ‘tepe tepe’ kullandığı söz konusu bildirinin nerede, nasıl hazırlandığına dair şu ana kadar bir açıklama yapılmadı. Bildirinin fikir babasının kim olduğu da bilinmiyor. 104 emekli amiral, bu bildirinin rejim tarafından ‘mağduriyet’ algısı oluşturmak için kullanılacağını düşünememiş olabilir mi? Ancak şu var ki; bu bildiri AKP rejimi için can simidi olmuş durumda. Türkiye, en azından birkaç ay daha ‘işsizlik, enflasyon, faiz, pandemi’ gibi devasa sorunları konuşmayacak!

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin