Referandumdan sonra AKP kaldığı yerden devam edecek: OHAL uzatılacak, yeni KHK’lar çıkacak

Referandum sürecinde ‘evet’ oylarını etkiler kaygısıyla AKP Hükümeti tarafından bekletilen OHAL’in uzatılması ve yeni KHK’lar referandum sonrası tekrar devreye girecek. Anayasa değişikliği referandumunun sona ermesinin ardından hükümetin üç önemli konuyu hayata geçireceği ileri sürüldü. Birincisi; OHAL’in 19 Nisan’dan itibaren 3 ay süreyle uzatılması hakkındaki Bakanlar Kurulu kararı TBMM’ye sunulacak. İkincisi;  Hükümet bugüne kadar çıkardığı 21  KHK’ya yenilerini ekleyecek. Üçüncüsü ise Şubat sonu itibariyle oluşturulması planlanan OHAL Komisyonu için çalışmalar başlatılacak.

Gazete Habertürk’ün haberine göre, AKP Hükümeti’nin referandum sonrası ajandası şöyle;

OHAL uzatılacak

Gazete Habertürk’ün haberine göre bu düzenlemelerden takvim sıkışıklığı nedeniyle ilk sıradaki, olağanüstü halin (OHAL) uzatılması olacak. Anayasa’nın 120. maddesine göre ülke genelinde devam etmekte olan OHAL’in 19 Nisan’dan itibaren 3 ay süreyle uzatılması hakkındaki Bakanlar Kurulu kararı TBMM’ye sunulacak. Kararın 18 Nisan’da TBMM’de görüşülmesinin ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesi planlanıyor.

‘KHK’ler çıkarılacak

Hükümetin ajandasındaki bir diğer başlık, kanun hükmünde kararnameler (KHK) olacak. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından bugüne kadar geçen sürede 21 KHK çıkarıldı. Kamudan ihraç ve iadelerin yanı sıra birçok alanda değişiklik yapan KHK’lerin sonuncusu 29 Mart’ta yayımlandı. Hazırlıkları tamamlanan yeni KHK’lerin referandum sonrasında yayımlanması düşünülüyor.

‘Komisyon kurulacak’

İktidarın bir diğer gündemi de OHAL İşlemlerini İnceleme Komisyonu olacak. Ocak ayında çıkarılan 685 sayılı KHK ile getirilen düzenleme, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından özellikle kamudan atılanlara yargı yolunu açması nedeniyle önem taşıyordu. KHK komisyon üyelerinin 1 ayda belirlenmesini öngörmesine karşın bu gerçekleşmedi. Referandumun ardından komisyon üyelerinin görevlerine başlaması ve komisyonun aktif hale gelmesi bekleniyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin