Raporla tespit edildi, Kızılay kurbanları dağıtmamış!

Lüks harcamalar ve yöneticilerin aldığı yüksek maaşlarla gündemden düşmeyen aynı zamanda tecavüz iddialarıyla anılan Ensar Vakfı’na 8 milyon dolarlık bağış yapan Kızılay’ın kurban bağışlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırmadığı tespit edildi.

7 Nisan’da gerçekleşen Kızılay Genel Kurulu’ndan önce hazırlanan denetim kurulu raporunda Kızılay’a yapılan bağışların tamamının ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmadığı ortaya çıktı. Denetim Kurulu’nun raporuna göre bağışlanan kurbanların kesilip kesilmediği araştırılırken, kurbanların kavurma yapılmadığı ve ihtiyaç sahiplerine dağıtılmadığı da tespit edildi.

Ayrıca raporda, Ali Kınık başkanlığındaki Kızılay yönetiminin inceleme yapan Denetleme Kurulu’nun talep ettiği belgelerin vermediği de açıklandı. Yönetim tarafından işleme konulmayan raporun, eski yöneticiler tarafından yapılan suç duyurusunda da yer aldığı paylaşıldı.

İşte, 7 Nisan’da gerçekleşen Kızılay Genel Kurulu’ndan önce hazırlanan 4 Nisan 2019 tarihli rapordan bazı bölümler:

KURBAN: 2018’deki kurban kesim kampanyamızın yurtiçi ve yurtdışı kurban hisselerinin nerede, ne zaman kesildiğiyle ilgili olan dosyayı incelemek istediğimizde, dosyanın halen kapanmadığı, kesilen kurban etlerinin halen kavurma yapılmadığı ve dağıtımının sağlanmadığı öğrenilmiş olup bu tarihe kadar konu ile ilgili yönetim kararı ve belgeler iletilmediği için inceleme yapılamamıştır.

PERSONEL: Güçlü bir insan kaynakları yapımız olduğu halde, özel bir şirket ile sözleşme yapılarak, daha sonra 2.000.000 TL civarında yüksek meblağda ödeme yapılması karşılığında sulh ibra yoluna gidilmesi zarara yol açmıştır.

BİNA: Yeterli sayıda gayrimenkulümüz olmasına rağmen, yüksek meblağlar ödenerek yeni yerlerin kiralanmasının kurulumuzca tasvip edilmediği.

CHP ÇIĞ FELAKETİNİN RAPORUNU KAMUOYUYLA PAYLAŞTI

Diğer yandan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Van’da 42 kişinin hayatını kaybettiği çığ felaketiyle ilgili hazırladığı raporu kamuoyuyla paylaştı. CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl başkanlığındaki heyet tarafından hazırlanan raporda çarpıcı tespitler yer aldı. Raporda şu tespitlere değinildi:

“İlk çığ felaketinde minibüsteki 14 kişinin 7’si kurtarılırken, 5 kişinin cansız bedenine ulaşılmış ancak kalan iki kişiye ulaşılmak için uygun zaman beklenmeden ikinci gün yapılan arama işlemlerinde ihmaller yaşanmıştır. 150’ye yakın sivil vatandaşın bölgeye alınması ve yeterli çığ çubuğu olmadan aramaya katılmaları, ihmallere neden olmuştur. Çığın olduğu alanın içinde ateş yakılması ve onlarca insanın o ateşin başında toplu halde olması bir başka ihmal olarak görülüyor.

Aynı anda birden fazla iş makinesinin yüksek desibelde çalışması sonucu çıkan gürültü, ikinci çığın oluşmasını tetikleyen faktörlerin başında geldi.”

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin