Radyasyona dayanıklı kumaş ve cam üretmeyi başaran askeri öğrenciler, 3 yıldır hapiste

15 Temmuz 2016’daki şaibeli darbe girişimini katıldıkları iddiasıyla müebbet hapse mahkum edilen askeri öğrencilerden ikisinin 2014’te hazırladıkları ve dünya çapında ödüller kazanan bilimsel projenin sahibi olduğu ortaya çıktı.

Cezaevinde bulunan Harbiyeli Furkan Çetinkaya’nın annesi Melek Çetinkaya’nın sosyal medya hesabından paylaştığı görüntülerde Işıklar Askeri Hava Lisesi öğrencileri Seyit Alp Herdem ve Tahsin Elmas, TÜBİTAK yarışmasında finale kalan buluşlarını TGRT Haber’e anlatıyor.

3 yıldır cezaevinde bulunan Herdem ve Elmas, pilotlar için radyasyona dayanıklı kumaş ve savaş uçakları için de radyasyona dayanıklı cam üretmişti. Öğrenciler söz konusu ürünlerin maliyetinin de yurt dışındakilere nazaran çok düşük olacağını belirtmişti.

Herdem ve Elmas’ın projesi, 2015 yılında da Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı Yarışması’nda ‘Intel-Isef’ sıralamasında dünya ikincisi olurken, American Chemical Society (Amerikan Kimya Derneği) Ödülü ve NASA Ödülü’nü de kazanmıştı.

Projenin tam adı şöyle: “Millî İmkanlarla Sentezlenen ve Karakterize Edilen (FTIR, AAS, XRD, B2O3 Analizleri) Nano Partiküler Sodyum Pentaborat Kullanılarak Üretilen Materyallerin Radyasyon Önleyici Performanslarının Araştırılması”

1 YORUM

  1. Esaslı gençlermiş. Zira bu ülkede fayda veren işler cezasız bırakılmıyor.. Müebbet almaları ancak buna işarettir. İnşallah başlattıkları güzel işler yarım kalmaz. Bu çileleri de onlara daha çok aşk ve şevk katsın.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin