Rabia Naz’ın önce babası, sonra annesi gözaltına alındı

Giresun’un Eynesil ilçesinde şüpheli bir şekilde ölen Rabia Naz Vatan’ın babası Şaban Vatan, sabah saatlerinde ‘tehdit ve şantaj’ iddiasıyla gözaltına alındı. Eşinin gözaltına alındığını sosyal medyadan duyuran Atike Naz, “Eşim bir adım ileri gidip bir şeyleri ortaya çıkardığı zaman direkt susturmaya çalışıyorlar.” dedi. Atike Vatan’ın söz konusu videosundan sonra polisler evi bastı. 40 günlük bebeği olan anne de gözaltına alındı.

Giresun Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahim Alan’ın, “Rabia Naz Vatan’ın ölümüyle ilgili soruşturmada sona gelindi.” açıklamasının üzerinden yaklaşık 7 ay geçti. Ancak şüpheli olayın üzerindeki sır perdesi aralan(a)madı.

Kamuoyu, şüpheli ölümün aydınlatılmasını beklerken dün yeni bir gelişme daha yaşandı. Kızının ölümünü araştıran baba Şaban Vatan, gözaltına alındı. Gözaltı olayını eşi Atike Vatan, gazeteci Metin Cihan’a gönderdiği mesajla duyrudu. Metin Cihan’ın paylaştığı mesajda Atike Vatan, “Polisler az önce Şaban’ı aldılar. Şimdi beni aradı, telefonumu alıyorlar, herkese haber ver, ne olur bilmiyorum diye” ifadelerini kullanıyordu.

 

Rabia Naz’ın annesi Atika Vatan daha sonra bir video ile kamuoyuna seslendi. Yine Metin Cihan tarafından sosyal medya hesabında paylaşılan videoda Atike Vatan, “Eşim bir adım ileri gidip bir şeyleri ortaya çıkardığı zaman direkt susturmaya çalışıyorlar. Kucağımda 40 günlük bebeğimle eşimin adaletini buradan sağlamaya çalışıyorum. Sesimi herkese duyurmaya çalışıyorum. Benim devletim nerede?” diyor.

POLİSLER BASKIN YAPTI

Annenin videosundan sonra evi polisler tarafından basıldı. Atike Vatan da tıpkı eşi gibi gözaltına alındı.

GİRESUN VALİLİĞİ: TEHDİT VE ŞANTAJDAN ALINDI!

Eynesil’deki evinden alınan Vatan, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra emniyete götürüldü. Rabia Naz’ın ölümünü incelemek amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu’nu olay yerinde takip eden gazeteci Canan Coşkun ve belgeselci Kazım Kızıl da dün gözaltına alınmıştı. Giresun Valiliği, Şaban Vatan ile gazeteciler Canan Coşkun ve Kazım Kızıl’ın gözaltına alınmasıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, TBMM Araştırma Komisyonunun Eynesil’i ziyaretinden sonra Şaban Vatan’ın tanık Mürsel Küçükal’a sosyal medya üzerinden “aleni tehdit ve hakaretlerde bulunduğu” ifade edildi. Açıklamaya göre gazeteciler de ‘tehdit ve şantaj’ suçlamasıyla gözaltında.

HTS KAYITLARI 20 AYDIR İNCELENMEDİ

Bu arada Vatan ailesinin, Rabia Naz’ın ölümünden sorumlu tuttuğu kişilerin HTS kayıtlarının aradan geçen yaklaşık 20 aya rağmen incelenmediği ortaya çıktı. HTS kayıtları 24 aylık süre sonunda siliniyor.

Giresun’un Eynesil İlçesi’ndeki evinin önünde geçen yıl nisan ayında yaralı bulunan ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren Rabia Naz Vatan’a çarpan sürücünün Eynesil Belediye Başkanı Coşkun Somuncuoğlu’nun yeğeni olduğu öne sürülmüş; aile, çocuklarının ölümünün aydınlatılmasını AKP’li siyasetçilerin engellediğini iddia etmişti. Trabzon Adli Tıp’ın raporunda ise Rabia Naz’ın tırnaklarında erkek DNA’sı tespit edildiği ortaya çıkmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin