Putin ömür boyu ‘dokunulmaz’ oldu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, eski devlet başkanlarına görevlerinden ayrıldıktan sonra da ömür boyu dokunulmazlık veren yasayı imzaladı.

Dün yayınlanan yasa, eski devlet başkanlarına ve ailelerine işledikleri suçlardan ötürü cezai kovuşturmaya karşı dokunulmazlık tanıyor. Eski devlet başkanları görevden ayrıldıktan sonra polis ve savcılık makamları tarafından soruşturulamayacak, arama veya tutuklamadan muaf tutulacak. Yasa, bu yaz ülke çapında yapılan referandumla 68 yaşındaki Putin’in 2036’ya kadar devlet başkanlığı görevinde kalmasını mümkün kılan anayasal değişikliklerin bir parçası olarak geldi.

AFP haber ajansı tarafından aktarılan bilgilere göre, bu yasadan önce eski devlet başkanları sadece görev başındayken işledikleri suçlarla ilgili olarak dokunulmazlığa sahipti. Ancak dokunulmazlık, eski bir devlet başkanının vatana ihanet veya diğer ciddi suçlarla suçlanması ve bu suçlamaların yüksek mahkemeler ve anayasa mahkemeleri tarafından onaylanması halinde kaldırılacak.

Putin tarafından Salı günü imzalanan yasa, eski devlet başkanlarına Federasyon Konseyi’nde veya Senato’da, başkanlıktan ayrılırken yargılama dokunulmazlığını garanti eden bir mevki de veriyor. Devlet Duması Salı günü, Rusya’daki yargı sistemi, kanun yaptırımı, düzenleyici ve askeri kurumların çalışanları ile ilgili bilgilerin gizliliğini yasallaştırmak için bir yasa çıkardı.

Bu karar, kendisini Rus istihbarat ajanına Rusya Ulusal Güvenlik Konseyi yetkilisi olarak tanıtarak iç çamaşırına zehir yerleştirilmesi sonucu kendisini öldürmeye çalıştıklarını öğrenen Rus muhalif Aleksey Navalny’nin bunu duyurmasından bir gün sonra yapıldı.

Navalny, yerel istihbarat teşkilatındaki bir kimyasal silah uzmanının telefon numarasına seyahat kayıtlarından eriştiğini söyledi. Daha sonra, uzmanın iddia ettiği adres ve telefon numarasını yayınladı. Ancak yeni önerilen yasa uyarınca bu durum yasadışı olarak kabul edilecek.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin