Prof. Dr. Vedat Bulut: ‘Sinovac getirerek Türkiye en baştan hata yaptı’

Çin’den alınan yüzde 51 koruyuculuğu olan Sinovac’ın Türkiye’ye getirilmesinin hata olduğunu belirten Prof. Dr. Vedat Bulut “Bu aşıları kullanmak zorundaysak genç nüfusa yapılmalıydı. Gençler hastalığı daha rahat atlatıyor” dedi. Bulut, 4. doz karmaşasına ilişkin ise “Sağlık Bakanlığı sistemi kapattı. Ancak e-Nabız’ı kullanan insanlar o gün sistemdeki açığı keşfetti ve şimdi 4. doz aşı randevularını alıyorlar” dedi.

Delta varyantı ve yaz rehavetiyle birlikte maske-mesafe tedbirlerinin unutulmasıyla vakalar tırmanışa geçti. Koronavirüse bağlı ölüm sayılarının da arttığı kritik süreçte, Sağlık Bakanlığı, 4. doz aşı randevularını 16 Ağustos’ta açtı, üzerinden 24 saat geçmeden sistemi kapattı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 4. dozun yurt dışına gidecekler için açıldığını söylese de kafalarda soru işareti bıraktı.

Karar gazetesine konuşan Türk Tabipleri Birliği Merkez Kurulu Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut “Yurt dışına çıkacak olanların sertifika alması gerekiyor. Aşı sertifikası alınabilmesi içinde Sinovac yaptırmış olan bireyin BioNTech aşısı da olması lazım. Aşı sertifikası almak için aşı programına yazılmak gerekiyor. Bu programa herkes kayıt olabilir. Kaç yaşında olduğuna bakılmadan bir kişi sisteme girip 2+2 (4’üncü doz) için kayıt açtırabiliyor” dedi.

Bulut, şunları söyledi:

Türkiye en başta bir hata yaptı. Yüzde 51 koruyuculuğu olan Sinovac aşısını getirdiler. Bu aşı 65 yaş üstüne ve sağlık çalışanlarına yapıldı. Yani pandemideki en riskli grubu Sinovac ile aşıladık. Çünkü BioNTech aşısı gelmemişti. Bu yanlış bir politikaydı. Halbuki BioNTech getirilip yaşlı ve riskli grup bu aşı ile aşılanmalıydı. BioNTech’in yüzde 93 koruması olduğu biliniyordu. Sinovac yapmak zorundaysak genç nüfusa yapılmalıydı. Çünkü genç nüfus bu hastalığı daha rahat atlatıyor. Ölümler daha çok Kovid’e eşlik eden hastalıklarda görülüyor. Astım, diyabet, obezite gibi eşlik eden hastalıklar da sıkıntı yaşanıyor. 2 Sinovac aşısını koruyuculuğunun yüzde 40’ların altına düştüğü son çalışmalar ile anlaşıldı. DSÖ’nün Kovid aşıları ile ilgili yüzde 50 çıtası var. Aşılarda yüzde 50’nin üzerinde koruyuculuğu olanlara Emergency Use Authorization (EUA) belgesi verildi. Yani acil kullanım belgesi. Bizimkiler de o yüzden artık Sinovac almıyor. Son 4 haftadır depoya giren hiç Sinovac aşısı görmedim.”

 

 

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin