Afganistan’ı terk eden Gani: ‘Kabil’i kurtarmanın tek yolu buydu’

20 yıl aradan sonra Taliban’ın 15 Ağustos’ta başkent Kabil’e girmesinin ardından Afganistan’dan ayrılan eski Devlet Başkanı Gani, “Silahların susması, Kabil’i ve 6 milyon vatandaşı kurtarmanın tek yolu buydu” dedi.

Afganistan’ın eski Devlet Başkanı Eşref Gani, ülkeden ayrıldığı için Afgan halkından özür dileyerek, ‘hayatının en zor kararını aldığını’ ancak silahların susması için buna mecbur olduğunu belirtti. Gani, Twitter’dan yayımladığı açıklamada, ülkeyi terk ettiği için Afgan halkından özür dileyerek “Afgan halkına olan bağlılığım hiçbir zaman sarsılmadı ve hayatımın geri kalanında bana rehberlik edecek” dedi.

Sputnik’te yer alan haberde ülkeyi terk etmenin ‘hayatında aldığı en zor karar’ olduğunu söyleyen Gani, “Ancak silahların susması, Kabil’i ve 6 milyon vatandaşı kurtarmanın tek yolu buydu” ifadelerini kullandı. Bu kararı, güvenlik görevlilerinin tavsiyesi üzerine aldığını vurgulayan Gani, şöyle konuştu: “Afgan halkına, Taliban’ın beklenmedik bir şekilde şehre girmesinin ardından 15 Ağustos’ta Kabil’den aniden ayrıldığım için bir açıklama borçluyum. 1990’ların İç Savaşı sırasında şehrin yaşadığı aynı korkunç savaş ortamının tekrar yaşanmaması için ülkeyi terk etmemi tavsiye eden saray güvenliğinin ısrarı üzerine ayrıldım.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin