Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Ahmet Nesin ve Erol Önderoğlu’na beraat

Karar duruşmasına meslek örgüütleri ve gazeteciler yoğun ilgi gösterdi. Ahmet Şık da beraat kararı sonrası Fincancı'yı tebrik etti.

KHK ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’nde “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katılarak birer günlüğüne gazetenin genel yayın yönetmenliğini yapan Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Ahmet Nesin ve Erol Önderoğlu üzerlerine atılı tüm suçlardan beraat etti.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasına, sanıklardan Şebnem Korur Fincancı katıldı. Ahmet Nesin ve Erol Önderoğlu’nu avukatları temsil etti.

FİNCANCI: YARGILANMAK DEĞİL, ONURLANDIRILMAMIZ GEREKİYORDU
Son sözü sorulan Fincancı, “Ben günlerimi burada geçirmek yerine birçok araştırma yapabilirdim. Suçsuzum. Suçsuz olduğumu da biliyorum” dedi. Avukatları da sanıkların suçsuz olduklarını belirterek beraat talebinde bulundu. Duruşmayı sonlandıran mahkeme heyeti, açıkladığı kısa kararında Ahmet Nesin, Erol Önderoğlu ve Şebnem Korur Fincancı’nın üzerine atılı, “Terör örgütü propagandası yapmak”, “Suç işlemeye alenen tahrik etme” ve “Suçluyu övme” suçlarının yasal koşulları oluşmadığından tüm suçlardan ayrı ayrı beraatlerine karar verdi. Mahkeme sanıkların gözaltında ve tutuklulukta geçirdiği süreler için tazminat haklarının bulunduğunu hatırlattı.

Mahkeme çıkışında kararı değerlendiren Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, ”Bu ülkede terör ve terörist kavramı ters düz edildi. Bir kez daha ters düz ederseniz gerçek teröristleri görürsünüz. Biz bu ülke daha iyi olsun, gençler ölmesin diye uğrşıyorz. Karşılığında yargılanıyoruz.” diye konuştu.

CEZAEVİNDE 10 GÜN KALMIŞLARDI
Önderoğlu, Korur Fincancı ve Nesin, Özgür Gündem gazetesinde nöbetçi genel yayın yönetmenliği kampanyası çerçevesinde görev aldıkları için terör örgütü propagandası yapmak suçlamasıyla 20 Haziran 2016’da çıkarıldıkları nöbetçi hakimlik tarafından tutuklanmıştı. 10 gün cezaevinde kalan Fincancı, Önderoğlu ve Nesin’in avukatların itirazını değerlendiren Sulh Ceza Hakimliği tahliyelerine karar vermişti. Ancak soruşturmayı yürüten savcılık, üç isim hakkında örgüt propagandası yapmak suçlamasıyla 7.5 yıla kadar hapis cezası talep etmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin