Prof. Burak Çopur: Türkiye’deki aileme MİT’ten ‘uyarı’ telefonu geldi

Türkiye’de yaşayan ailesine MİT tarafından uyarı telefonu geldiğini söyleyen Almanya Essen Üniversitesi Siyaset Bölümü Akademisyeni Prof. Burak Çopur, ‘‘Bir Alman vatandaşı olarak hakkımda MİT’ten Türkiye’de bulunan aileme uyarı gelmiş. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirmekten, Kürtleri ve HDP savunmaktan vazgeçmeliymişim.’’ dedi.

Almanya vatandaşı olan Prof. Burak Çopur, Türkiye’deki ailesini gizli numaradan arayan ve kendisini MİT’in Almanya Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti sorumlusu olarak tanıtan kişinin uyarıda bulunduğunu açıkladı.

Ahval Sıcak Takip’e konuşan Prof. Çopur endişe verici gelişmenin detaylarını anlattı. Prof. Çopur, arayan kişinin ailesini uyararak, “Aileme giden uyarı telefonuna göre, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı eleştirmekten, Kürtleri ve HDP’yi savunmaktan vazgeçmeliymişim.” şeklinde konuştuğunu ve kendisi hakkında MİT tarafından bir dosya hazırlandığını aktardığını söyledi.

Daha önce de bazı tehdit mesajları aldığını hatırlatan Çopur şunları söyledi:

“ARD’de Türkiye’nin Dersimliler üzerindeki faaliyetlerini gösteren bir belgesel yayımlanmıştı ve ben de bu belgesele destek çıkmıştım. Ardından burada iktidar yandaşı bazı gruplar bir kampanya başlatarak beni üniversiteden attırmayı istediler, ancak üniversitem bana destek çıkarak yanımda durdu. Bu çevreler istediklerini alamadılar. Şimdi belli ki, ikinci bir hamle olarak devlet beni susturmaya çalışıyor.”

‘‘BENDEN BİR DEFA PKK’Lİ OLMAZ. BEN TÜRK KÖKENLİ ANTİ-MİLİTARİST BİR AKADEMİSYENİM’’

Yaşanan gelişmeyi Alman makamlarına bildirdiğini ve bu olayın önümüzdeki günlerde Almanya’daki medyada da yankı bulacağını dile getiren Prof. Çopur, “Beni PKK’li olmak ve Fethullahçılık gibi absürd iddialarla suçluyorlar. Benden bir defa PKK’li olmaz. Ben Türk kökenli anti-militarist bir akademisyenim. Almanya’da vicdani retçiyim ve askere gitmedim. Elim silah değil, kalem tutar. Buradaki asıl rahatsız oldukları şey, benim Kürtlerin haklarını savunmam.” dedi.

‘‘BENDEN NASIL FETHULLAHÇI OLUR. BEN BİR KERE DİNSİZ, SOLCU BİR AKADEMİSYENİM’’

Çopur şöyle devam etti:

“Fethullahçılık suçlamasına gelirsek, ben bir kere dinsiz, solcu bir akademisyenim. Benden nasıl Fethullahçı olur. Bu kadar komik bir durum olabilir mi? Ben mazlumların yanındayım. Gülen’e inanan saf bir vatandaş varsa ve mağduriyet yaşıyorsa, onların da hakkını savunmak zorundayım.”

‘‘ALMANYA’DA 8 BİN KİŞİ MİT’E MUHBİRLİK YAPIYOR’’

Çopur’un avukatı Mehmet Kılıç, böylesi bir tehdidin iki yıl önce Almanya’da yayımlanan bir raporda bahis konusu olduğunu ifade etti. “Türkiye 2014 yılında istihbarat teşkilatının yasasını değiştirerek teşkilatı parlamentonun ve Sayıştay’ın kontrolünden çıkardı” diyen Avukat Kılıç, Kosova ve Makedonya gibi ülkelerdeki insan kaçırma olaylarını hatırlatıyor.

MİT’in Almanya’da 8 bin civarında insanı muhbir olarak kullandığını kaydeden Kılıç, “Almanya’da bu işe soyunanlar, bunun karşılıksız kalacağını düşünüyorsa yanılıyorlar.” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin