Premier Lig de ‘Çiftçi Ligi’ olma yolunda

HABER ANALİZ | HASAN CÜCÜK 

Çiftçi Ligi, Avrupa’da kaliteden veya rekabetten yoksun ligler için kullanılan bir terim. İngilizler, Fransa, Almanya ve İtalya liglerini küçümseyen bir tavra sahipti. Haksız da sayılmazlar. Sezon başında Almanya’da Bayern Münih, Fransa’da PSG ve İtalya’da Juventus’un şampiyonluğu tahmin etmek bir kehanet değildi. Pep Guardiola’nın Manchester City’nin başına geçmesiyle Premier Lig de Çiftçi Ligi olma yolunda hızla yol alıyor. En yakın rakibi Liverpool’a (bir maçı eksik) 9 puan fark atan City, şampiyonluk yolunda koşar adım ilerliyor.

HER LİGİN ŞAMPİYONU BELLİ

Almanya’da 2012-13 sezonuyla birlikte Bayern Münih hegemonyası başladığında, bunun kesintisiz 9 yıl süreceğini tahmin etmek mümkün değildi. Aynı yıl Fransa Ligue 1’de Paris Saint-Germain’in (PSG) yükselişi başladı. Katar sermayesini arkasına alan PSG, yıllar sonra şampiyonluğa ulaşırken, herkesin hemfikir olduğu artık kolay kolay bir başka takımın zirveye çıkmasının zor olduğuydu. İtalya’da da benzer bir durum vardı. Juventus’un şampiyonluk serisi Bayern Münih ve PSG’den bir yıl önce başlamıştı.

Geride kalan 9 sezonda Almanya’da Bayern Münih şampiyonluğu kimseye kaptırmadı. Üst üste 10’uncu şampiyonluğuna koşan Bayern, en yakın rakibi Borussia Dortmund’un 9 puan önünde liderlik koltuğunda oturuyor. Serie A’da 2011-12 sezonunda başlayan Juventus’un şampiyonluk serisine geçen yıl Inter son verdi. Juve, üst üste 9 kez ligi zirvede bitirdi. Bu yıl da Juventus açısından sancılı geçmeye devam ediyor. Ligde 4. sırada bulunan Torino ekibi, lider Inter’in 8, ikinci ve üçüncü sıradaki Napoli ve Milan’ın 7 puan gerisinde. Inter’in bir maç eksiği olduğunun notunu düşelim. Fransa Ligue 1’de PSG ise en yakın rakibi Marsilya’nın 13 puan önünde şampiyonluk için hafta sayıyor.

PREMİER LİG BAŞKAYDI

Son 9 sezonda Almanya’da bir, İtalya’da iki, Fransa’da ise üç ekip şampiyonluk gördü. Son 9 yılda İtalya’da Juventus 8, Inter bir kez şampiyon olurken, Fransa’da PSG 7 kez, Lille ve Monaco ise birer kez sezonu zirvede bitirdi. Aslında benzer durum İspanya La Liga için de geçerli. La Liga’da son 9 yılda üç ekip şampiyonluk gördü. La Liga’nın farkı; diğer üç lige nazaran tek takımın değil iki takımın şampiyonluk yarışı vermesi.

Premier Lig’de durum oldukça farklı. 2012-13 sezonunu Manchester United şampiyon tamamladı. Geride kalan 9 yılda 5 takım şampiyonluk kupasını kaldırdı: United, City, Chelsea, Leicester City ve Liverpool. Manchester City 4, Chelsea 2 kez şampiyonluk yaşarken, diğer üç ekip birer kez mutlu sona ulaştı. Premier Lig ortalama 4-5 takımın şampiyonluk mücadelesi verdiği bir arena oldu.

İKİNCİLİKTE YARIŞIYORLAR

Ancak Pep Guardiola’nın City’si sayesinde Premier Lig de Çiftçi Ligi olma yolunda hızla ilerliyor. 24 hafta sonunda 60 puanla liderlik koltuğunda oturuyor. En yakın rakibi Liverpool’a 9 puan fark attı. Liverpool’un bir maçının eksik olduğu notunu düşelim. Her ikisini kazansa bile fark 6 puan olacak. Aynı maç sayısına sahip olduğu üçüncü sıradaki Chelsea ile fark 13 puan. Chelsea’nin şampiyonluk hesabı yapması mümkün gözükmüyor. Liverpool’u geçip ikinci olma peşinde. 11 Aralık’ta Chelsea, Liverpool ve City arasında sadece iki puan vardı.

Son 14 haftaya baktığımızda City farkı ortaya çok net çıkıyor. 14 haftada sadece bir beraberlik alan City, 13 maçta sahadan 3 puanla ayrıldı. Bu sürede Liverpool, 10 galibiyet ile ikişer beraberlik ve yenilgi aldı. Chelsea ise sadece 5 galibiyet alırken, 7 beraberlik ve 2 yenilgi gördü. City 40, Liverpool 42, Chelsea ise 22 puanı hanesine yazdırdı.

5 YILDA 4 ŞAMPİYONLUK GÖRENLER

İngiltere’de 1890’larda Aston Villa, 1930’larda Arsenal, 70’lerin sonu ve 80’lerin başında Liverpool ve 1992 ile 2011 arasında üç kez Manchester United, beş yıl içinde dört şampiyonluk kazandı. Aynı yoldan şimdi Manchester City ilerliyor. Sezonu zirvede tamamladığında City adını beş yılda 4 şampiyonluk gören takımlar arasına yazdıracak.

Bu yıl şampiyonluk yarışının City, Liverpool ve Chelsea arasında geçmesi sezon başında yapılan tahmindi. Geçen sezon Chelsea üç maçta City’yi yenmiş ve bu yıl kadrosunu Lukaku ile güçlendirmişti. Keza Liverpool, Van Dijk’in sakatlıktan kurtulmasıyla savunmasını daha güvene almış, Salah ve Mane’nin formuyla yarışta yerini almıştı. Bu üç ekibe Cristiano Ronaldo, Varane ve Jadon Sancho’yu kadrosuna katan Manchester United eklendi. Ancak United kısa süre sonra zirveden kopup yarışta havlu attı. Chelsea’nin da düşmesiyle, geriye sadece City-Liverpool kaldı. Liverpool, eksik bir maçından 3 puan çıkaramazsa City şampiyonluk yolunda tek başına kalacak.

GUARDİOLA ETKİSİ

2008’de Arap sermayesini arkasına aldıktan sonra şampiyonluk yarışına müdahil olan City, Guardiola’nın gelmesiyle kurumsallığını tamamladı. Barcelona’da 4 yılda üç, Bayern Münih’te üç yılda üç şampiyonluk gören Guardiola, City’de 6. yılında 4. şampiyonluğa ilerliyor. İspanyol Hoca, Premier Lig’i Çiftçi Ligi yapan isim olarak tarihe geçmeye hazırlanıyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin