Praktiker de ‘konkordato’ istedi

Türkiye genelinde 16 şubesi bulunan ünlü yapı market devi Praktiker iflas erteleme talebinde bulundu.

Finansal yapısındaki sorun ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle ‘iflas erteleme’ (konkordato) isteyen şirketler arasına önemli yapı market zinciri Praktiker de dahil oldu. Alman devi Praktiker’in Türkiye genelinde 16 adet mağazası bulunuyor.
Edinilen bilgilere göre, Praktiker Perakende Mağazacılık A.Ş. ile bu şirketin bağlı olduğu Uygulama Yapı Marketleri A.Ş., konkordato talebiyle İstanbul 2. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne başvurdu. Bugün yapılan başvuru sonucunda mahkeme, şirket için iki ay süreyle geçici mühlet kararı verdi. ‘Organize perakende ev geliştirme’ alanında faaliyet gösteren Praktiker, 1979 yılında Almanya’da 4 mağaza ile faaliyete başlamıştı. Türkiye’de 1997’den bu yana bulunan şirketin hisseleri 2014 yılında Uygulama Yapı Marketleri AŞ’ye devredilmişti.

KONKORDATO İLANLARI ARTTI

Özellikle son 1 yılda farklı sektörlerde faaliyet gösteren tanınmış onlarca firma iflas erteleme talebiyle mahkemelerin kapısını çaldı. Son olarak geçtiğimiz haftalarda 56 yıllık Pamukkale Turizm de konkordato talebinde bulunmuştu. Firmada 3 bin 500 kişi çalışıyordu.

AYAKKABI SEKTÖRÜNDE YAPRAK DÖKÜMÜ

Ekonomik kriz bütün sektörleri vurdu. Özellikle ayakkabı sektöründe faaliyet gösteren tanınmış markalar geçtiğimiz aylarda mahkemelerin kapısını çaldı. Yeşil Kundura, Beta ve Hotiç’in ardından daha geçtiğimiz ay Sabo Ayakkabı da konkordato başvurusunda bulundu. İnşaat sektörünün önde gelen firmalarından Ceylan İnşaat da yaklaşık iki ay önce yaşadığı mali sıkıntıyı aşamayınca konkordato talebinde bulunmuştu. Aynı şekilde tekstil sektörünün marka isimlerinden Karaca ve Collezione da yakın zamanda ‘iflas erteleme’ istemişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin