Polisin darp edip gözaltına aldığı Şenyaşar ailesi serbest bırakıldı

Şanlıurfa Adliyesi önünde 73 gündür adalet nöbetini sürdüren Emine Şenyaşar ve Ferit Şenyaşar, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın ziyareti öncesi darp edilerek gözaltına alındı. İfadelerinin ardından serbest bırakılan Şenyaşar ailesi, tekrar Şanlıurfa Adliyesi önüne gelerek, adalet nöbetine devam etti.

AKP’li İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları ve yakınlarının saldırısı sonucu eşi ve iki oğlunu kaybeden Emine Şenyaşar ile saldırıdan yaralı kurtulan Ferit Şenyaşar, adliye önünde adalet arayışını sürdürürken polis tarafından ‘kamu görevlisine hakaret’ iddiasıyla darp edilerek gözaltına alındı.

BULDAN GÖZALTINA ALINAN ŞENYAŞAR AİLESİNİN YERİNE ADALET NÖBETİ TUTTU

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve partililer, gözaltına alınan Şenyaşar ailesinin adalet nöbetini sürdürdüğü Şanlıurfa Adliyesi önüne geldi. Yeni Yaşam gazetesindeki habere göre, adliye önünde konuşan Buldan şunları söyledi: “Biz bugün buraya Şenyaşar ailesinin tutmuş olduğu nöbete destek olmak için geldik. Şenyaşar ailesinin uzun süredir devam ettirdiği, aradığı ve bulmaya çalıştığı bir adalet arayışına ortak olmaya geldik. Şenyaşar ailesi burada bir acı yaşadı. Şenyaşar ailesinin yaşadığı acıdan kaynaklı, hepimiz bu acının ortağı olduğumuzu ve bu acıyı yüreğimizde hissettiğimizi ifade etmeye geldik. Ancak bugün geldik, gördük ki Şenyaşar ailesi burada değil. Bugün geldik gördük ki Şenyaşar ailesi, biz buraya geleceğimiz için gözaltına alınmış. Yaşanan bir hukuksuzluk, adaletsizlik ve vicdansızlık var. Ancak bütün bunların üzerine yeni adaletsizlikler, hukuksuzluklar ve vicdansızlıklar yaratılıyor.

 OTURMA EYLEMİ

Şenyaşar ailesinin sizden beklediği zulüm değildir, Şenyaşar ailesinin beklediği adalettir. Şenyaşar ailesinin beklediği hukuksuzca yapılan yargılamanın yeniden yapılmasıdır. Çünkü bu davada iki ayrı soruşturma başlatılmış, birinci soruşturma kapsamında tutuklamalar yapılmış ama ikinci soruşturmaya gizlilik kararı verilerek, bu dosya henüz açılmamıştır. Esas önemli olan da bu ikinci soruşturmada, kimlerin neyi yaptığı, faillerin nasıl cinayeti işlediği çok açık olarak bilinmekte olduğu için, bu soruşturmaya gizlilik kararı verilmiştir.”

Buldan, yaptığı açıklamanın ardından partililerle birlikte Urfa Adliyesi önünde oturma eylemine geçti.

SERBEST BIRAKILDILAR

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın ziyareti öncesi darp edilerek gözaltına alınan Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şenyaşar, emniyette alınan ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Ferit Şenyaşar’ın, annesi Emine Şenyaşar’ın gözaltına alındığı sırada polise direndiği gerekçesiyle gözaltına alındığı öğrenildi. Ferit Şenyaşar, ifadesinde annesinin polisler tarafından zorla alınmasına tepki gösterdiğini, bunun suç olmadığını söyledi.

KÜFÜR İDDİASINA ÇEVİRİ BOZUKLUĞU NEDEN OLDU

Anne Emine Şenyaşar’ın ise bugün 73’üncü gününe giren eylemin 24’üncü gününde oğlu Ferit Şenyaşar gözaltına alınırken baygınlık geçirdiği sırada görevli memura bağırdığı gerekçesiyle “Kamu görevlisine hakaret” iddiasıyla gözaltına alındığı belirtildi. Saat 11.00’den bu yana gözaltında tutulan anne Şenyaşar, Kürtçe tercümanın gelmesinin ardından ifade verdi. Şenyaşar, polislerin hakaret olarak sıraladığı cümleleri, ailesine saldıranlara karşı kullandığını söyledi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin