Bilim Kurulu Toplantısı’na Uğur Şahin de katıldı: ‘120 milyon doz aşı anlaşması yaptık’

Koronavirüs Bilim Kurulu’nun bugünkü toplantısına BioNTech aşısını geliştiren Profesör Doktor Uğur Şahin’in de katıldı.

Toplantının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Şahin ile birlikte açıklamalarda bulundu. Uğur Şahin toplantıda 120 milyon doz aşı için anlaşma yapıldığını duyurdu.

Diğer yandan yeni Koronavirüs Tablosu’na göre, son 24 saatte 207 kişi daha hayatını kaybetti.

VAKA SAYISI 10 BİNİN ALTINDA

Sağlık Bakanı Koca’nın ve Prof. Dr. Şahin’in açıklamasında öne çıkan ifadeler şöyle:

Koca: “Kapanma döneminden sonra ilk Bilim Kurulu toplantısını yaptık. Bugün uzun bir aradan sonra günlük vaka sayısı 10 binin altına indi. Özellikle kapanma dönemi sonrası bugün uzun bir aradan sonra günlük vaka sayımız 10 binin altına düştü. Bu düşüşün bundan sonra da devam edeceğini öngörüyoruz. Bugün Bilim Kurulumuza katılan önemli bir misafirimiz var. Küresel salgında salgını durdurmak için en önemli silah olan aşıyı ilk geliştiren bilim insanlarımız Doktor Uğur Şahin ve Özlem Türeci hocamız da bizimle beraberlerdi.

Şu an Özlem Türeci çalışmalarına devam ediyor olduğunu söyleyerek aramızdan ayrıldı. Uğur Hocamız şu an beni dinliyorlar. Bugün özellikle Uğur Hocamızın bazı görüşlerini bizzat kendisinden duymanızı istiyoruz”

AŞI MUTASYONA KARŞI ETKİLİ Mİ?

Şahin: “Türkiye için temmuz, ağustos ve eylül ayında 120 milyon dozu tamamlamak istiyoruz.”

Şahin: “Hastalığı geçirmiş olan kişiler için 1 doz, 3 ay hastanede geçirdikten sonra yeterli olabilir.”

Şahin: (Koca’nın ‘Aşı mutasyonlara karşı etkili mi?’ sorusu üzerine) “Aşı 30’dan fazla varyantta etkili. Enfeksiyon geçirmiş olan kişiler bizim gördüğümüze göre ilk dozdan sonra yüksek antikor geliştirmiş oluyor. Bu kişilerdeki antikor seviyesi iki doz aşı olmuş gibi tespit edildi. Onlarda belki tek doz yeterli olabilir. Üçüncü dozu 2022 yılı için öneriyoruz.”

Şahin: “Türkiye’de hem aşı üretmek hem Ar-Ge yapmak istiyoruz.”

“11 MART’TAN İTİBAREN ÖNÜMÜZÜ GÖREBİLECEĞİZ”

Koca: “Altyapı olarak günde 1,5 milyondan fazla aşı yapabilme potansiyelimiz var.”

Koca: “Biz artık hastalığı tanıyoruz. Artık tedavi protekolleri oturdu. Bundan sonraki süreçte birinci önceliğimiz vakalardaki düşüşü kalıcı ve sürekli hale getirmek olacak. Ayrıca bundan sonraki süreçte yasaklarla yönetimde ziyade daha çok kişisel tedbirlerle ve yaygın aşılamayla bu dönemi sürdürmek istiyoruz. Bunun dışında artık özellikle yaygın aşılamayla birlikte pandemiyi gündemimizden çıkarmak bizim ana hedefimiz olacak. Biz artık ilk vakanın açıklandığı 11 Mart 2020’den itibaren aşıyla birlikte önümüzü daha net gördüğümüzü söyleyebiliriz. Salgın öncesi döneme artık geçmek istiyoruz. Vatandaşımızın aşı noktasında hassasiyet göstermesini ve bulabildiği aşıyı erken dönemde olmasını ve tedbirleri elden bırakmayarak bu dönemi geçirmesini hassasiyetle belirtmek istiyorum.”

Koca: “Yerli aşıyla ilgili bildiğiniz gibi faz-2 çalışması bitti. Faz-3’ün başlaması da zannediyorum iki hafta içinde olacak. Bütün sonuçlar olumlu olursa Haziran başında Faz-3’e geçeceğiz Bunun dışnıda üç aşımız daha var. Orada da faz-1 safhasındalar. Zannediyorum önümüzdeki iki veye üç hafta içinte faz-1 sonuçlarına bakılarak başarılı olunursa faz-2 çalışmaları başlamış olacak .Faz-3le birlikte inaktif olan ilk aşımız eylül ayında acil kullanım onayıyla birlikte kullanımı söz konusu olabilir. Bu anlamda ilk Türk aşımız başarıyla gündeme gelebilir.”

KADEMELİ NORMALLEŞME

Koca: Bundan sonraki süreçte on binin altına düşen bir vaka sayımız var. Artık bu virüsün nasıl bulaştığını tüm vatandaşlarımız biliyor. Dolayısıyla bundan sonraki süreçte yasakları daha azaltan bir dönemle, süreci normale döndürmek istiyoruz. Bilim Kurulu’nun bununla ilgili önerisi gelecek hafta şekillenmiş olru. Haziran ayı itibariyle nasıl bir normalleşme olacağıyla ilgili bir önerimiz olacak. Kapatmaktan ziyade daha çok kişisel önlemleri sürdürmekten yanayız.

Bizim pandemiye ayırdığımız ayatak sayımız 10 bin 428. Toplam erişkin yoğun bakım sayımız ise 31 bin 732. Şu an pandemiye ayrılmış yataklarımızın neredeyse yarısına yakını boş. Bu yatakların doluluk oranı yüzde 53,49’u dolu.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

  1. 120 milyon doz aşı 82 milyon nufusa.
    Adam Uğur Şahin kendi ASI sini kendisine ve calisanlarina vurdurmuyor. Almanya ARD tv demecinde

    Bütün dünya ASI icin can atiyor. mRNA ASI öldürüyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin