Polis teşkilatı, 49 zırhlı araç alan hükümete isyan etti: Bu savurganlık, pantolon bile alamıyoruz

Belçika hükümetinin, ülkeye gelen yabancı devlet başkanlarının hizmetinde kullanmak amacıyla 49 zırhlı lüks Mercedes otomobil alması polis teşkilatını isyan ettirdi.

Pantolon, kalem alabilmek için aylarca beklediklerini ve araç eksikliği yüzünden ev baskınına trenle gitmek zorunda kaldıklarını belirten polis sendikaları, 25 milyon euroluk lüks araç ihalesini, ‘savurganlık’ diye değerlendiriyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Belçika İçişleri Bakanlığı, geçen ay 49 araçlık zırhlı Mercedes S sınıfı otomobil ihalesini kazanan Carat Duchatelet adlı şirketle sözleşme imzaladı. Belçikalı şirket, sözleşme gereği federal polis teşkilatına yedi yıl boyunca yedişer zırhlı lüks araç teslim edecek. Fiyatı 400 ile 500 bin euro arasında değişen otomobiller için toplam 25 milyon euro ödenecek.

Sendikalar: Bize danışılmadan ihale yapıldı

Ülkedeki polislerin bağlı olduğu federal sendikalar, lüks araç ihalesinin kendilerine danışılmadan yapıldığını belirterek hükümetten açıklama istiyor.
İhale doyasının finans denetçilerinin onayına sunulmadığını söyleyen Hristiyan Polis Sendikası (ACV) sözcüsü Joery Dehaes, iflasın eşiğindeki bir polis teşkilatı için en son ihtiyacın zırhlı lüks araçlar olduğunu savunuyor. Belçika medyasına konuşan Dehaes, tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

“Para yok, pantolon almamız bile aylar sürüyor”

“Talep ettiğimiz tükenmez kalemi ya da üniformanın atına giyilen pantolonu almamız ayları buluyor. Araştırmalar için hayati öneme sahip bilgisayar için bile uzun süre beklemek zorunda kalıyoruz. Hiçbir şey için para yok. Geçenlerde Veurne polisi, insan kaçakçılığı soruşturması kapsamında ev araması yapmak için Brüksel’e trenle gitti.”

Böyle bir durumda lüks araç alımını anlamsız bulduğunu belirten sendika sözcüsü, “Bu paraya 350 kombi araç alınabilirdi. Çünkü buna çok ihtiyacımız var.” dedi.

“Lüks araç almanın aptallık olduğunu düşünmüyoruz”

Federal polis yetkilileri, polis sendikalarının eleştirileri konsunda açıklama yapmak istemiyor. Bir yetkili, Zırhlı araçların güvenlik açısından gerekli olduğunu savunarak “Bunun bir aptallık olduğunu düşünmüyoruz” diye konuştu.

Federal İçişleri Bakanı Pieter De Crem ise zırhlı lüks araç ihalesinin bir süre önce istifa eden eski meslektaşı Jan Jambon’un kararı olduğunu, bu sebeple açıklama yapmayacağını söyledi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin