Cumhurbaşkanı 5. dönem için aday olunca halk sokağa döküldü

Cezayir’de Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika’nın 5. dönem için yeniden aday olması ülkeyi karıştırdı. Halk, yasaklanmasına rağmen protesto gösterileri için sokağa döküldü. Binlerce kişi güvenlik güçleriyle karşı karşıya geldi.

DW Türkçe’nin haberine göre, Cezayir’de 81 yaşındaki devlet başkanı Abdülaziz Buteflika’nın bir dönem daha görevde kalmak için, nisan ayında yapılacak seçimlerde aday olacağını açıklamasının ardından başkent Cezayir’de protesto gösterileri düzenlendi.

Abdülaziz Buteflika

Güvenlik güçlerinin protesto eylemini dağıtmasının ardından göstericiler devlet başkanlığı sarayına yürüdü. Saray yakınlarında polisle çatışan eylemcilerden 41’i gözaltına alındı.
Başkent Cezayir’in merkezinde düzenlenen gösteride eylemciler, üzerinde “Beşinci döneme hayır” ve “Ne Buteflika Ne Said” yazılı pankartlar taşıdı.

Perde arkasında kardeşi var

Halktaki genel kanı, 2013 yılında felç geçiren ve o günden bu yana tekerlekli sandalye kullanmak zorunda olan Devlet Başkanı Buteflika’nın kardeşi Said Buteflika’nın perde arkasında devlet işlerini yönettiği ve bu görevi ileride resmen devralacağı yönünde.

Bu arada başkent Cezayir dışında, ülkenin diğer kentlerinde de gösteriler düzenlendiği ve bu gösterilere ağırlıklı olarak gençlerin katıldığı bildirildi.

Abdülaziz Buteflika, daha önce alınan bir karar gereği yarın (pazar) rutin sağlık kontrolleri için İsviçre’ye gidecek.

Ülkede işsizlik yüksek, yolsuzluk yaygın

Kuzey Afrika’nın önemli ülkelerinden Cezayir‘de, zengin petrol yataklarına rağmen büyük sosyal sorunlar yaşanıyor. İşsizlik oranının yüksek olduğu ülkede yolsuzluk da çok yaygın.

Devlet Başkanı Buteflika, 2011 yılında yaşanan “Arap Baharı”nın ardından reform sözü vermişti. Ancak insan hakları örgütleri Cezayir’de medya ve muhalefet üzerinde ağır bir iktidar baskısı olduğu görüşünde.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin