Polis baskınında ölen 70 yaşındaki Edibe Özçelik için 11 gündür ses yok!

Hatay’ın Samandağ ilçesine bağlı Tekebaşı Mahallesi’nde 16 Ocak’ta düzenlenen şafak operasyonunda 4 kişi gözaltına alındı. Evlere yapılan baskın sırasında, çocuğu Ü.Ö aranan 70 yaşındaki Edibe Özçelik fenalaşarak hayatını kaybetti.

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, 20 Ocak’ta konuyu Meclis gündemine taşımıştı. Antakya TEM, özel harekat polisleri ve jandarmanın birlikte yaptığı operasyonda ilk olarak Edibe Özçelik’in evinin yanında bulunan daireye girildiğini belirten Hatimoğulları, tüm aile fertlerinin yüzüstü yatırılarak elleri kelepçelenmiş bir şekilde bekletildiğini kaydetti.

Yanlış eve baskın düzenlendiğinin anlaşılmasının ardından polisin Özçelik’in evine yöneldiğini ve kapıyı kırarak içeri girdiğini kaydeden Hatimoğulları, bu sırada 70 yaşındaki Edibe Özçelik’in fenalaştığını ve ailesi tarafından hastaneye kaldırıldığını belirtti. Hastanede kalp krizi geçirdiği öğrenilen Edibe Özçelik’in hayatını kaybettiği, operasyonda gözaltına alınan 4 yurttaşın ise serbest bırakıldığı ifade edildi.

Bu konuda ‘Soruşturma başlatıldı mı?’ diyen Tülay Hatimoğulları bir cevap verilip verilmediği bilinmiyor.

‘Çok soru gibi cevapsız mı kalacak?’

Aynı soruyu olayın üzerinden 11 gün geçtikten sonra bu sefer HDP’li vekil ve Meclis İnsan Hakları Komisyonu üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu İçişleri Bakanlığı’na yöneltti.

Gergerlioğlu sosyal medya hesabı Twitter’dan, “17 Ocak günü Hatay’da eve polis baskını esnasında kalp krizi geçiren, polis engellemesi ve geciktirilmiş hastaneye götürülme sonucu öldüğü iddia edilen yaşlı kadın Edibe Özçelik icin bir açıklama, sorusturma var mı? @TC_icisleri Çok soru gibi cevapsız mı kalacak?” diye sordu.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin