Global tehdit: Coronavirus

HABER-İNCELEME | İLKER DOĞAN

Tr724 ÖZEL | Sadece Çin değil, bütün dünya çok ciddi bir tehditle karşı karşıya; Coronavirüs ya da bilimsel adıyla 2019-nCov. Coronavirüsler, solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan bir grup virüs. Çin Komünist Partisi yetkililerinin iddiasına göre bulaşma hızı artan virüs nedeniyle düne kadar 81 kişi hayatını kaybetti. Virüsün bulaştığı kişi sayısı ise 2 bin civarında. Ancak ÇKP’nin aldığı olağanüstü önlemlerle sosyal medyaya yansıyan görüntü ve bilgiler söz konusu rakamların doğru olmadığı iddiasını güçlendiriyor. İddiaya göre mutasyona uğrayan söz konusu virüs tamamen kontrolden çıktı. Ölü sayısı binleri aştı, hastalığın bulaştığı kişi sayısı ise 10 binleri çoktan geçti. Hastanelerden gelen görüntüler de bu iddiayı doğrular nitelikte. Özellikle Çin’de sosyal medya hesaplarında söz konusu virüsün 1,4 milyarı aşan Çin nüfüsunu azaltmak için bizzat ÇKP tarafından geliştirildiğini ileri sürenlerin sayısı hiç de az değil.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün yaptığı açıklamada ölümcül Coronavirus’un yayılma hızının arttığını söyledi. Çin’in Sağlık Bakanı Ma Xiaowei de virüsün yayılma yeteneğinin güçlendiğini aktardı. Söz konusu açıklamalar bütün dünyada büyük yankı uyandırdı zira sorun 1,4 milyar nüfuslu Çin’le sınırlı kalmayacak gibi görünüyor. Bütün dünya çok ciddi bir sağlık sorunuyla karşı karşıya. Ve virüs şimdiden 13 farklı ülkeye yayılmış durumda.

Çinli yetkililerin açıklamasına göre, virüsün 11 milyon nüfuslu Wuhan şehrinde keşfinden düne kadar toplam 56 kişi hayatını kaybetti. Virüsün enfekte ettiği insanların sayısı ise 2 bin olarak açıklandı. Henüz kesin bir tedavisi olmayan hastalık nedeniyle birçok bölgede sağlık görevlileri için seferberlik ilan edildi. Salgının kaynağı olan Hubei’deki Wuhan kenti karantina altında.

SEYAHAT KISITLAMASI GELDİ

Çin’in devleti tarafından işletilen Xinhua haber ajansı, 237 hastanın kritik durumda olduğunu bildirdi. Virüsün teyit edilen vakalarının çoğu Çin’de. Birçok Çin şehrinde önemli seyahat kısıtlamaları getirildi. Pazar gününden itibaren, salgının kaynağı Wuhan’ın merkezi bölgelerinde özel araçlarla seyahat bile yasaklanacak.

YENİ HASTANE YAPILIYOR

Çin’in Halk Gazetesi’ne göre, 1.300 yeni hastayı kabul için haftalar içinde ikinci bir acil hastane inşa edilecek. Hastanenin şubat ayı başında tamamlanmış olması planlanıyor. Yine 1.000 yataklı başka bir hastanede çalışma çoktan başladı. Sosyal medyada yer alan görüntülere göre, Wuhan’ın bulunduğu Hubei eyaletine uzman askeri sağlık ekipleri de sevk edildi.

VİRÜSÜN KAYNAĞI YARASA MI?

Çin’de yaşanan gelişmeleri bütün dünya yakından takip ediyor. Herkesin cevabını merakla beklediği en önemli soru virüsün kaynağının ne olduğu. Daha önce virüsün Wuhan’da yasa dışı hayvanların satıldığı bir pazardan yayıldığı iddia edilmişti. Çin medyasında yer alan haberlere göre virüsün kaynağı yarasa ya da yılan olabilir. Hem yarasa hem de yılan Çin mutfağında kullanılıyor.

ÖNLEMLER ENDİŞELERİ ARTIRIYOR

Çin hükümetinin olağanüstü önlemleri, geçtiğimiz ay ortaya çıkan virüsle ilgili endişeleri de artırıyor. Sosyal medyaya yansıyan görüntü ve bilgiler, virüsle ilgili gerçeğin gizlendiği iddialarını güçlendiriyor. Sosyal medyada yer alan görüntülere göre Wuhan kentindeki hastanelerin durumu içler acısı. Yerde üzeri örtülmüş halde duran cesetler var. Enfekte olan doktorlara bile zamanında müdahale edilemiyor. Ailesiyle görüştürülmeyen doktorlar ve sağlık görevlilerinin psikolojileri bozulmuş durumda. Ağlayan hemşireler, meslektaşları tarafından teselli ediliyor.

WUHAN’DA BİR TÜRK: KENT, HAYALET ŞEHRE DÖNÜŞTÜ

11 milyon nüfuslu Wuhan kenti tamamen karantinaya alınmış durumda. Şehre giriş çıkışlar yasak. Şu anda Wuhan’da yaşayan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir Türk, şunları söylüyor: “Şu anda stabil durumda her şey. Halk panik içinde hastanelere üşüşüyor. Burun kanaması ile ‘eyvah virüs kaptım’ diyerek hastaneye koşuyorlar. Hastalığın en önemli göstergesi 37,5 derece ateş. Ates varsa hemen acile alıyorlar. Biz evdeyiz sürekli. Yerleri klorak ile siliyoruz. Dışarıya maskesiz çıkmıyoruz. Kalabalık yerlerden uzak durma diye bir şey yok. Çünkü kalabalık yok! Sokaklar caddeler bomboş. Araba dahi yok. Hayalet şehir gibi. Herkes evine kapanmış durumda. Yollar köpüklü su ile yıkanıyor. Okulların tatil süreleri uzatıldı. Ne zaman açılacağı belli değil. Ben bu hastalığın kuşlardan bulaşmış olabileceği kanısındayım. Geçen hafta evimin önünde can çekişen kumrular gördüm. Aynı şekilde parklarda ölü kuşlar vardı.”


Ürküten iddia: Çin’in nüfusu azaltılıyor!

Çin haber ajanslarına göre virüsün kaynağı yarasalar. Ancak bu konuda farklı iddialar var. Ve bu uçuk iddialar şu anda Çin’de ciddi ciddi tartışılıyor. Ürküten iddiaya göre, Çin Askeri Araştırma Enstitüsü, Corona virüsünü ilk olarak 2018 yılında yarasalarda tespit ediyor ve üzerinde çalışmaya başlıyorlar. Enstitüde virüsün genetiğiyle oynanıyor. Virüsle ilgili çalışmalar geçtiğimiz yıl Wuhan’da açılan P4 Biyolojik Labaratuvarı’ nda devam ediyor.

İlk vakanın Wuhan şehrinde çıkmasının sebebi de bu. Ancak virüsün kontrolden çıkıp yayılmasıyla gözler Wuhan’a çevriliyor. Çin’de sosyal medya hesaplarında söz konusu virüsün Çin’in nüfus azaltma politikası çerçevesinde planlı olarak üretildiğini iddia edenlerin sayısı hiç de az değil. Virüsün ilk hedefi ise yaşlılar. Ancak planlar tutmuyor ve sürekli mutasyona uğrayan virüs kontrolden çıkıyor. İşte olağanüstü önlemler de bu gerçeği gizlemek için alınıyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin