Pentagon: Ruslarla Türkler İdlib’de çatışmaya girmeye yakın

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman, Türkiye ile Rusya’nın İdlib’de geniş çaplı bir çatışmaya yakın olduklarını gördüklerini belirtti. Hoffman, uluslararası toplumun Suriye hükümetine İdlib’deki saldırılarına son vermesi konusunda baskı uygulaması gerektiğini söyledi.

Hoffman, Pentagon’da düzenlediği basın toplantısında İdlib’deki son gelişmelere ilişkin bir soruya cevap verirken, Pentagon’un Suriye konusundaki duruşunun değişmediğini ve ülkede nihai çözümün siyasi olması gerektiğine inandıklarını ifade etti.

Hoffman, şunları söyledi: “Esed’in kendi halkına saldırmaya devam ettiğini görüyoruz. İdlib’deki saldırılarını görüyoruz. Ruslarla Türklerin bu alanda geniş çaplı bir çatışmaya girmeye yakın olduklarını görüyoruz. Bundan kaçınmak için bir çözüm yolu bulacaklarını umuyoruz. Uluslararası topluma Suriye’ye İdlib’deki saldırıları durdurmak konusunda baskı uygulama ve barışçıl bir çözüm bulması çağrımıza devam ediyoruz.”

LAVROV: TÜRKİYE İLE ANLAŞMAYA VARILAMADI

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova’nın Türk heyetle yapılan görüşmede İdlib konusunda yeni bir talep iletmediğini ve görüşmede iki ülkenin liderleri arasında İdlib’e ilişkin varılan anlaşmaların nasıl uygulanacağına dair nihai bir anlaşmaya varılmadığını belirtti.

Basın toplantısında konuşan Lavrov, Moskova’da gerçekleştirilen görüşmeyle ilgili “Yeni taleplerde bulunmadık. Liderlerimiz arasında varılan tüm anlaşmaların uygulanması gerektiğini düşünüyoruz” dedi. Lavrov, Türkiye’nin belirlenen süre içerisinde teröristlerle silahlı muhaliflerin birbirinden ayrılmasına ilişkin görevini yerine getiremediğini kaydetti.

“Türkiye ile İdlib konusunda her düzeyde çalışmaya hazırız, buna üst düzey de dahil” diyen Lavrov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin İle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında bir görüşme hazırlığına dair bilgi olmadığını da ifade etti.

Lavrov, Suriye ordusunun İdlib’deki eylemlerine ilişkin, “Bu eylemler İdlib konusundaki anlaşmalara yönelik en kaba ihlallere yanıt olarak gerçekleştirildi” dedi.

“Teröristler ve onlarla işbirliği yapan militanlar gerilimi azaltma bölgesinin dışına çıkmayı reddediyor ve provokatif eylemlerine devam ediyor” diyen Lavrov, Suriye ordusu teröristleri, gerilimi azaltma bölgesi çevresinden uzaklaştırdığını, böylece saldırı gerçekleştirmeye çalıştıkları noktalardan olabildiğince uzaklaşmalarının sağlandığını ifade etti.

Rusya ile Türkiye arasındaki anlaşmalar doğrultusunda ateşkes rejiminin hiçbir şekilde teröristleri kapsamadığını hatırlatan Lavrov, Moskova’nın Suriye ordusunun teröristlerin provokasyonlarına verdiği yanıtları destelediğini vurguladı.

Lavrov, “Kimse hiçbir zaman İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinde teröristlere dokunulmayacağı sözünü vermedi” dedi.

Lavrov, ayrıca “Bu arada bazı değerlendirmelerin aksine, Suriye ordusunun militanları ve teröristleri yabancı topraklara değil, kendi topraklarına itiyor. Bu sırada da Suriye hükümetinin kendi toprakları üzerindeki kontrolünü sağlıyor. Ateşkes rejimine uymayan grupların uzaklaştırılması sürecinde, Suriye ordusu İdlib anlaşmalarının ayrılmaz bir parçası olan M-4 ve M-5 karayollarına zaten girmişti” dedi.

ABD’DEN BMGK’YA ÇAĞRI

ABD, İngiltere ve Almanya, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde, Suriye ordusuna Türkiye’nin İdlib’deki gözlem noktalarına düzenlediği saldırılarına son vermesi çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen ise “Rusya ve Türkiye garantör ülkeler olarak İdlib’de gerginliği azaltmak için kilit bir rol oynamak zorunda” dedi.

BM Güvenlik Konseyi’ni video konferans yoluyla Cenevre’den bilgilendiren Pedersen, hava saldırıları ve çatışmaların devam ettiği ve insani durumun “alarm verdiği” İdlib’de, çocukların dondurucu soğuklar nedeniyle öldüğünü söyledi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin