Paris’te Türk gazetecilerle dayanışma mesajı

Uluslararası gazeteci örgütleri Fransa’nın başkenti Paris’te Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla düzenledikleri etkinlikte hapisteki Türk gazetecilerle dayanışma mesajları verdi.

Paris Belediyesi’nin tarihi binasının önünde gerçekleşen etkinliği Uluslararası Gazeteciler Sendikası (FIJ), Ulusal Gazeteciler Sendikası (SNJ) ve CFdt düzenledi.

Etkinlikte söz alan FIJ Genel Sekreteri Anthony Bellanger “Türkiye’yi dünyanın en büyük gazeteci hapishanesi olarak” nitelerken, hapisteki gazetecilerin isimlerinin yer aldığı afişe dikkat çekti. Bellanger  “Erdoğan’a hapisteki gazetecileri serbest bırak” çağrısı yaptı.

Sürgündeki bir Türk gazeteci ise rakamların artık afişteki gibi 151 değil, 191 olduğunu belirterek, Hidayet Karaca, Mehmet Baransu, Altan kardeşler, Nazlı Ilıcak ve Zehra Doğan’ın isimlerini paylaştı. Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü RSF’nin 2018 indeksinde Türkiye’nin 180 ülke arasında 157. sıraya kadar gerilediğini hatırlattı.

Etkinlikte Almanya’da sürgünde olan gazeteci Can Dündar’ın da bir mesajı okundu. Dündar, Türkiye’de hapiste bulunan gazetecilerin davalarının takip edilmesi ve onlarla dayanışma sergilenmesi çağsında bulundu.

İsveç merkezli Stockholm Freedom Center (SCF) verilerine göre, Türkiye’de 191 medya çalışanı hala tutuklu, 142 gazeteci aranıyor, 62 gazeteci ise hüküm giymiş durumda.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin