Pakistan medreseden sonra translara özel okul açtı

YÜKSEL DURGUT | TR724 HABER

Pakistan, trans öğrenciler için trans öğretmenler tarafından eğitim verilen bir okul açtı. Okul, dünya genelinde trans öğretmenler tarafından eğitim verildiği için ilk olma özelliği taşırken, İslam ülkeleri arasında ilk ‘okul’ olması ile ilgi odağı oldu.

Güney Asya ülkesinin özellikle trans öğrenciler için eğitim kurumlarının en yenisi Pakistan’ın Multan kentinde kuruldu. Trans öğrencilere trans eğitimciler tarafından verilecek olan eğitim TransEducation adlı bir hükümet programının parçası olarak kuruldu. Okulun şu anda kayıtlı 18 öğrencisi var. Müfredat, 1 ila 12. sınıflar için geliştirildi ve Pakistan eğitim standartlarına göre uygulanıyor.

Pakistan’ın Pencap Eyaleti Eğitim Bakanı Murad Raas, twitter hesabından okulun ilk gününden fotoğraflar paylaşarak, “Onlara okul için gerekli olan her şeyi sağladık” diyerek okulun açılışını sağlayan ekibi kutladı.

Pakistan medyası açılışa geniş yer verdi. Okulda öğretmen olan Alisha Sherazi, açılışı “Pakistan tarihinde büyük bir gün” olarak nitelendirdi. Pakistan medyasına konuşan bir öğretmen, “Onları topluluklarından olduğumuz için anlayabiliriz” diyerek, “Genel nüfustan insanlara kıyasla onlara daha iyi rehberlik edebilir ve öğretebiliriz” ifadelerini kullandı. Okula kayıtlı öğrenci Baby Doll, “Burada topluluğumuzdan insanlar olduğu için gerçekten rahat hissediyorum. Normal okullarda erkekler bizi kızdırırlardı. Sınıf arkadaşları olduğumuzu asla anlamadılar. Öğretmenlerimizin ve okuldaki diğer personelin davranışları oldukça üzücüydü. Bu okula geldikten sonra bizim için iyi bir karar verildiğini anladık” şeklinde konuştu.

Öğrenci Hania Henny şunları anlattı: “Dışarı çıktığımızda insanlar bizi bir eğlence aracı olarak görüyor. Eğitimli insanlar yaramazlık yapmaz, okuma yazma bilmeyenler kötülük yapar. Okuldaki yaşamla dışarıdaki yaşam arasındaki fark, burada kendimizi rahat hissetmemizdir.”

Okulun açılışı, yerel trans savunucuları tarafından memnuniyetle karşılanırken, Pakistanlı trans hakları uzmanı Aisha Mughal, otobüsten inen öğrencilerden oluşan bir TikTok ile birlikte “Bugün aynı anda çok mutlu, gururlu ve duygusalım. Multan’daki Transseksüel Kişiler için okulun ilk günü” tweetini paylaştı.

TRANSLAR İÇİN MEDRESE DE AÇILDI

Pakistan transseksüellerin eğitilmesi için ülke genelinde 4 okula daha ev sahipliği yapıyor. Lodhran şehrinde ki bir okul ise diğerlerinden çok daha farklı. Bu okul bir medrese. Geçen Mart ayında İslami eğitim verilmesi adına bu dini okulu açmak için tüm birikimlerini kullanan 34 yaşındaki trans kadın Rani Khan tarafından kurulan ülkenin ilk trans medresesi olma özelliğini taşıyor.

Multan’daki okulun açılışı, ülkenin trans hakları alanında 2018’de kabul edilen Trans Kişiler (Hakların Korunması) Yasası, translar için yasa kapsamında tam eşitliği garanti altına almayı amaçlıyor. Kapsamlı mevzuat, trans yetişkinlerin adlarını ve cinsiyetlerini yasal olarak değiştirmelerine izin veriyor ve istihdam, sağlık ve diğer kamu ve özel sektörde translara karşı ayrımcılığı açıkça yasaklıyor.

Tasarı ayrıca, tıbbi bakım için “güvenli evlerin” kurulması, trans bireyler için danışmanlık ve eğitim, cezaevlerinde trans bireyler için ayrı hapishaneler kurulması ve çocuklara duyarlılık eğitimi sağlanması da dahil olmak üzere hükümet adına bir dizi eşitlik yanlısı yükümlülükler getiriyor. kamu görevlileri.

Bununla birlikte, Trans Pakistanlılar daha geniş bir toplumda hala yoğun baskıya maruz kalıyor. 2015 yılından buyana en az 62 trans kadının öldürüldüğü bildirildi. Trans aktivist Gül Panra geçen Eylül ayında Peşaver şehrinde vurularak öldürülmüş ve olaya uluslararası arenada büyük tepki yol açmıştı. İnsan Hakları İzleme Örgütü ise Pakistan’ın ceza kanununun, İngiliz sömürge döneminden kalma eşcinsel davranışları suç saymaya devam ettiğini açıkladı.

Punjab eyalaeti eğitim yetkililerine göre, Pakistan’ın Dera Ghazi Khan ve Bahawalpur şehirlerinde de trans topluluklar için okullar açılacak.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin