Pakistan, gözaltına aldığı Hintli pilotun görüntüsünü yayınladı

İki komşu ‘nükleer güç’ arasında, Keşmir sebebiyle yükselen askeri gerilimde, Hindistan, Pakistan Hava Kuvvetleri tarafından düşürülen jet uçağının pilotunun salıverilmesini talep etti.

Yüzü kanlı olduğu anlaşılan pilotun görüntüleri, Pakistan Enformasyon Bakanlığı tarafından paylaşıldı. Hindistan ise ‘yaralı bir personelin etik olmayan şekilde teşhiri’ ifadesiyle paylaşıma tepki gösterdi.

Hint yetkililer, Filo Komutanı olduğu belirtilen Abhinandan isimli pilotun ‘operasyonda kayboldu’ şeklinde kayıtlara geçtiğini açıkladı.

48 yıl sonra ilk kez hava sahası ihlali

1971’den bu yana iki ülke ilk kez karşılıklı olarak birbirlerinin hava sahasına girerek operasyon düzenlerken, karadan da karşılıklı topçu ateşi açılıyor.

Esir pilotla ilgili Enformasyon Bakanlığı tarafından yayınlanan bir başka görüntüde, pilot Abhinandan, göreviyle ilgili bir soruya “Bunu size söyleyemem” cevabı veriyor.
Pakistan Silahlı Kuvvetleri sözcüsü Tümgeneral Asıf Gafur, pilota ‘askeri etik kuralları çerçevesinde muamele edildiğini’ söyledi.

Hint pilotu gözaltına almasının ardından konuşan Pakistan Başbakanı İmran Han, Hindistan’a diyalog çağrısında bulundu. Han, ‘nükleer silahlara sahip iki ülke arasında’ tırmanan gerilimin azaltılması için ‘aklıselimin galip gelmesini umduğunu’ ifade etti.

Hindistan Başbakanı’ndan henüz açıklama yok

Hindistan Başbakanı Narendra Modi ise olayla ilgili henüz kamuoyu önünde bir açıklama yapmadı. Ülke medyasında, Modi’nin güvenlik ve istihbarat yetkilileri ile görüşmeler yürüttüğüne ilişkin haberler yer aldı.

Yaşanan gerilimle ilgili Hindistan’dan yapılan en üst düzey açıklamada, Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj, ülkesinin ‘sorumlu ve sınırlı’ hareket edeceğini duyurdu.

Swaraj, Çin’de Rus ve Çinli meslektaşları ile yaptığı görüşme sonrası, “Hindistan durumun daha da gerginleştiğini görmek istemiyor” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin