Gül devre dışı kalmış, Davutoğlu Doğu’da, Babacan Batı’da çok seviliyormuş

Yeniçağ gazetesi yazarı ve Ankara Temsilcisi Ahmet Takan, yerel seçim sonrası kurulacağı öne sürülen yeni partiyle ilgili ilginç iddialarda bulundu.

Takan, bir kaynağının kendisine eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın artık 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte hareket etmediğini söylediğini yazdı. Aynı kaynağa göre, ‘AK BABA’lar Babacan’ın Davutoğlu ile birlikte hareket ettirme formülü bulmuş. Çünkü Davutoğlu Doğu’da, Babacan ise Batı’da çok seviliyormuş…

Ahmet Takan’ın, “Erdoğan, Bahçeli’ye mektup yazdı” başlığını attığı yazısının ilgili bölümü şöyle:

“AKP içinde, Abdullah Gül, Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu ekseninde dönen, çıkacağı söylenen 2 parti iddialarına bakalım. Geçen bir yazımda ‘AK BABA’lardan bahsetmiştim.

Formülü ‘AK BABA’lar, buldu

Ahmet Davutoğlu’nun partileşme çabalarına değinerek AKP içindeki küskün ağır topların Ali Babacan ile bir formül arayışı içinde olduğunu bildirmiştim. Henüz ete kemiğe bürünen bir gelişme yok. Bu partileşme çabaları içinde yer alan önemli bir isimden beni de hayrete düşüren bir bilgi aldım.

Kaynağımın iddiası; ‘artık, Ali Babacan, Abdullah Gül ile birlikte hareket etmiyor.’ Ahmet Davutoğlu da, Abdullah Gül ile birlikte hareket etmiyor. Araları oldukça soğuk. Ne zaman Davutoğlu bahsi açılsa Gül’ün son derece sert ve eleştirel sözler söylediğini biliyorum. Peki, ‘abisi’ gibi Abdullah Gül’e bağlı olan Ali Babacan’a ne oldu?..

Kaynağımın belirttiği gibi, onlar arasındaki ilişki de eskisi gibi değil. ‘AK BABA’lar Ahmet Davutoğlu ile Ali Babacan’ı beraber harekete geçirecek formülü bulmuş. Şöyle anlatılıyor:

Babacan, Davutoğlu liderliğindeki partiye sıcak 

Ahmet Davutoğlu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da gerçekten çok güçlü ve çok seviliyor. Büyük bir sempati var kendisine. Ali Babacan da Batı’da çok seviliyor ve çok güçlü. Bu iki güç yan yana gelecek. Ahmet Davutoğlu’nun liderliğinde bir partileşme olacak. Ali Babacan bu işe sıcak bakıyor ve yaklaştı.

Olur mu?.. Tutar mı?.. Abdullah Gül’ün bu işlerin içinde olmadığı algısı AKP içinde ve Türkiye’de nasıl ve ne gibi bir karşılık bulur?.. Sözde Kürdistan’a çaktığı selamlarla hafızamızda yer tutan Ahmet Davutoğlu, İngiltere ve uluslararası finans çevrelerine çok sempatik (!) olmasıyla bilinen Ali Babacan’dan yeni bir AKP çıkar mı?.. Bekleyip göreceğiz..”

http://tr724.wpengine.com/son-kulis-partiyi-davutoglu-kuruyor-akpden-10-milletvekili-ile-temasta/

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin