Özkök o soruyu sordu: “Başlayan darbeyi haber alamayan bir insan, bittiğini nasıl haber almış acaba…”

15 Temmuz kontrollü darbe girişimi tel tel dökülüyor. O geceye ait ifadelerin birçoğunun birbiriyle çelişmesi kontrollü darbeyi her geçen gün daha iyi açığa çıkarıyor. Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök, “15 Temmuz gecesi farkına varamadığım çok tuhaf bir ayrıntı” başlıklı yazısında konunun ayrıntılarını anlattı.

“Hande Fırat’ın ‘24 Saat: 15 Temmuz’un Kamera Arkası’ adlı kitabının 21 ve 22’nci sayfasındaki çok önemli bir ayrıntıyı atlamışım. Geçen gün kitabı yeniden gözden geçirirken farkına vardım” diyen Ertuğrul Özkök, şöyle devam etti:

“Hande Fırat 15 Temmuz gecesi saat tam 22.10.39’da editörü ile konuşuyor. Sonra Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Ertuğrulgazi Özkürkçü’yü arıyor ama ulaşamıyor. Ondan sonra, yani 22.10’dan bir süre sonra, MİT Basın Danışmanı Nuh Yılmaz’ı arıyor.”

Ertuğrul Özkök, “Şimdi aralarında geçen şu konuşmaya çok dikkat” diyerek Hande Fırat ile MİT Basın Danışmanı Nuh Yılmaz’ın aralarındaki konuşmayı şöyle aktardı:

– HANDE FIRAT: “Selam Nuh ne oluyor?”

– NUH YILMAZ: “Ne ne oluyor?”

– HANDE FIRAT: “Garip bir hareketlilik…”

– NUH YILMAZ: “Haberim yok.”

– HANDE FIRAT: “İyi de asker, polisin silahını almış. Güvenilir kaynaklarım hareketlilik var diyor.”

– NUH YILMAZ: “Bakıp arıyorum hemen seni.”

“BİTTİĞİNİ NASIL HABER ALMIŞ ACABA…”

“Aynı dakikalarda o binanın bodrum katında bulunan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’e, asansördeyken eşinden telefon geliyor” diyen Özkök yazısını MİT’e yönelik şu eleştiriyle sonlandırdı:

“Eşi ona Boğaz Köprüsü’nün kesildiğini, darbe söylentisi olduğu haberleri geldiğini söylüyor.

Bürokratın eşi öğrenmiş.

Gazeteci öğrenmiş.

Gazetecinin kaynakları öğrenmiş.

Ama MİT ‘Haberimiz yok’ diyor…

Ama nasıl oluyorsa bu arkadaş, üç-beş saat sonra ‘Darbe püskürtüldü’ diye açıklama yapıyor.

Başlayan darbeyi haber alamayan bir insan, bittiğini nasıl haber almış acaba…”

ERDOĞAN’LA FACETİME YAPARKEN ARAMIŞTI

Hande Fırat 15 Temmuz gecesi Erdoğan’la Facetime bağlantısı yaptığı sırada Nuh Yılmaz, telefonla Hande Fırat’ı aramıştı. Hande Fırat’ın telefon ekranında Nuh Yılmaz’ın ismi görünmüş ve ardından Hande Fırat aramayı reddederek, Erdoğan’ın görüntüsünün tekrar ekrana gelmesini sağlamıştı.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin