Özel hastaneler tedirgin: Limitlerimizin sonuna geliyoruz, gücümüz kalmadı

Türkiye Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Başkanı Dr. Reşat Bahat, vaka sayısının bu hızla artması durumunda 10 gün içinde ağır hasta sayısında ciddi artışlar beklenebileceğini söyledi. Bahat, “Şu anda yoğun bakım doluluk oranı yüzde 65’lerde. Bu çok kritik bir seviye. Vatandaşlarımızı daha sorumlu davranmaya davet ediyorum. Bu hızla giderse eskisi gibi iyi hizmet alamayabilirsiniz. Çünkü gücümüz kalmadı. Yatak kapasitemiz ve çalışanlarımızla limitlerimizin sonuna geliyoruz.” dedi.

Dünya gazetesi yazarı Yasemin Salih’e konuşan Bahat’ın açıklamalarından satır başları şöyle;

TAM KAPANMA GEREKLİ HALE GELDİ

“Vaka sayılarındaki artış hızı böyle giderse hükümet istemese de tam kapanmayı uygulamak durumunda kalabilir. Bu kağıt üzerinde kolay ama evde otururken maaş almanın yıkıcı bir etkisi olacaktır. Devletin kasası için de çok zor bir durum. Özel hastaneler olarak mevcudu korumaya çalışıyoruz.”

YÜZDE 80 DOLULUK ORANI, YÜZDE 100 DEMEK

“Özel hastaneler olarak sınırlarımız var. Bu sınırları vatandaş zorlamaya başladı. Son verilerden de görülüyor kaynaklarımız, yataklarımız iyice azaldı. O nedenle vatandaşı da daha sorumlu davranmaya davet ediyorum. Şu anda yoğun bakım doluluk oranı yüzde 65’lerde. Bu çok kritik bir seviye. Çünkü yoğun bakımlarda yüzde 100 diye tabir edilen aslında yüzde 80’e tekabül eder. Yüzde 80’in üzerine çıkamazsınız çünkü o yataklar boşaldığında hemen hasta alamazsınız, temizlenme ve yenilenme süresi var. Yüzde 80 demek artık listede hasta bekliyor demektir. Yani iyi bakım göremezsiniz demektir. Hastaneler artık bu noktaya doğru gidiyor.”

AŞILAMANIN ETKİSİNİ GÖRÜYORUZ

“Aşılamanın etkisini görüyoruz. Sağlık çalışanlarında bunu gördük. Vakalarımız anlamlı oranda düştü. Aşılar işe yarıyor. Kendini korumayı da öğrendi sağlık çalışanı. Başlarda tedbirsiz davrandık. Şimdi çalışanlar hastalansalar bile kolay kolay yoğun bakımlık olmuyorlar. Bu nedenle diyorum ki bulduğunuz aşıyı yaptırın. Hakkında dedikodusu olan aşıyı bile yaptırın. Çünkü o aşıdan ölme olasılığınız penisilinden ve Kovid-19’dan ölme olasılığınızdan çok daha düşük. Hayat bir matematiktir. Daha az risk varsa onu seçersiniz. Aşı ile alacağınız risk çok çok daha düşük.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin