AKP’li yetkili Reuters’a konuştu: Tedbirler konusunda önümüzde iki seçenek var

Koronavirüs vakaları günlük 50 binin üzerinde seyrediyor. Gözler yarın yapılacak kabine toplantısından çıkacak kararda. Reuters’a konuşan bir yetkili, “Çok daha sert tedbirler almaktan başka çözüm gözükmüyor.” ifadelerini kullandı. Uzmanlara göre en az iki haftalık tam kapanma zorunluluk.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yarın yapılması planlanan kabine toplantısında artan koronavirüs vakalarının düşürülmesine yönelik alınacak yeni tedbirlerin açıklanması bekleniyor. Türkiye bazı günlerde Avrupa’da en çok vaka olan ülke sıralamasında ilk sırada yer alıyor.

İKİ SEÇENEK VAR

Reuters’a bilgi veren konu hakkında bilgi sahibi bir yetkili, “Birincide olduğu gibi ikinci normalleşmeyi de iyi değerlendiremedik ve salgın artık 50,000 rakamının üstüne yerleşti. Çok daha sert tedbirler almaktan başka çözüm gözükmüyor. Halihazırda iki seçenek üzerinde duruluyor, ya tam kapanma ya da sokak kısıtlamasının daha genişletilerek uygulanması. Tam kapanmanın ekonomi ile ilgili tarafları var. Covid ortamında bunu uygulamak çok kolay değil ama yine de tam olarak bu seçeneği saf dışı bırakmak kolay değil. Aşılama yapılıyor ama şu aşamada tedbirler yeterli olmuyor.” diyor.

20 YAŞ ALTINA YASAK GELEBİLİR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın katılımıyla bugün akşam saatlerinde Bilim Kurulu toplantısı yapılacak. Tedbirler kapsamında mevcut uygulamaların genişletilmesi yönünde de bazı planlar olduğunu kaydeden aynı yetkili, “20 yaş altı ve 65 yaş üstü bireylerin sokağa çıkışının kısıtlanması, şehirler arası yolculukların kısıtlanması ki vakaların taşınmasında önemli rol oynuyor, restauranların sadece sipariş alması, iftarlar gibi toplu yemeklerin yasaklanması, spor ve masaj salonlarının kapatılması gibi adımlar atılabilir.” dedi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin