Özcan Keleş için yardım kampanyası devam ediyor; rakam 10 bin sterline ulaştı

AKP iktidarının iade talebi üzerine Mayıs ayında İngiltere’de gözaltına alınan akademisyen Özcan Keleş 24 Haziran’nda ilk kez mahkemeye çıkacak. Sussex Üniversitesi’nde doktora yapan Keleş için 15 000 sterlinlik avukatlık ücretinin bulunması için bu hafta başında yardım kampanyası başlatılmıştı. Şu ana kadar ihtiyaç olunan paranın 10 bin 412 sterlinlik kısmı toplandı.

Kampanyanın amacı ‘hem bu masrafın bulunması hem de mağduriyetlerin daha geniş kitlelere duyurulmasını sağlamak’ olarak ifade ediliyor.

Kampanyada gerekli miktarın üstüne çıkılırsa yardım 6 ay içinde başka iade davası açılırsa onlarda, açılmaz ise Time To Help aracılığı ile mültecilere yardımda kullanılacak.

[YARDIM İÇİN BU SAYFAYI TIKLAYIN]

Türkiye, Keleş’e sosyal medya paylaşımlarıyla ‘terör propagandası’ yapma suçlaması yönelterek iadesini istiyor. İade talebinde, Keleş’in Hizmet Hareketi üyesi olduğu, Fethullah Gülen’i ABD’de ziyaret ettiği ve sosyal medyada onun fotoğraf ve videolarını paylaştığı ifade ediliyor.

Sulh ceza mahkemesinde ifade verdi

Özcan Keleş’in, Londra’daki Westminster sulh ceza mahkemesinde Mayıs ayı içinde ifade vermişti. Keleş, Hizmet Hareketi’ne yakın Londra merkezli kuruluş Dialogue Society’nin başkanı olarak 2016’da İngiltere Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi’ne İngilitere ile Türkiye ilişkileri hakkında bilgi vermişti.

Türkiye daha önce de İngiltere’de yaşayan iş adamı Akın İpek için iade talebinde bulunmuştu. Hukuki süreç kapsamında Londra’da hakim karşısına çıkan İpek’in iadesi reddedilmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin