Otoyolun ortasında namaza durmak

YORUM | TARIK TOROS 

Erdoğan 2018 seçim kampanyasında prompter’sız konuşabiliyor, yani diyeceklerini önündeki ekrana bakmadan söyleyebiliyordu.

21 Haziran 2018’de Gezegen Mehmet’e çıkmış şöyle demişti:

-Bakın Türkiyede 15 sene önce acaba evlerde biz fırın bulabiliyor muyduk? Acaba evlerde buzdolabı bulabiliyor muyduk? Çamaşır makinası bulabiliyor muyduk?

BU YAZIYI YOUTUBE’DA İZLEYEBİLİRSİNİZ ⤵️

Biliyorum, dinleyen herkesi çileden çıkarıyor bu.

Aramızda, fakir bir aileden geldiği halde evinde buzdolabı bulunduğunu anlatmaya çalışanlar var.

Oysa…

Kritik edilmesi gereken bu laflar değil.

Kritik edilmesi gereken:

Bu lafları diyen, buna inanan kişi.

***

Ayrıca:

Tarihin 2002 AKP iktidarı ile başlamadığını söyleyenler bilmeli ki…

Modern Türkiye tarihi de 1923 ile başlamıyor.

Batılılaşmadan, eğitime, kurumsallaşmaya… Kadın haklarına kadar, yanlış anlatılan bir ezber var.

Hoş, konumuz bu değil.

***

Tuhaftır:

Ülkede son 20 senede her şey başa sardı, laiklik tartışmasında bir milim yol kat edilemediği gibi… Ekonomik verilerde 2002 öncesine dönüldü.

***

O kadar geriye gitmeye ne hacet!

17/25 Aralık hırsızlıklarını, birkaç sene öncesine kadar Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan yalanlıyor, Devlet Bahçeli “hesap soracağız” diye yeri göğü inletiyordu. Şimdi yer değiştirdiler.

Yaşarsak daha neler görürüz bilemem.

Gelgelelim, şu kadar senede gördüklerimizin hazmı bile çok güç.

“Endişeli modernler” yerini “endişeli muhafazakârlar”a bıraktı.

Yaşam biçiminin değişmesi kaygısı orta yerde duruyor.

Nasıl bir şeyse…

***

70’lik Erbakan hocayı yaşından dolayı eleştirip devirmeye çalışanlar…

70’ine geldi, emekli olmayı bilmiyor… Bkz. Abdullah Gül.

Siyaset öyle tükendi ki…

Vatandaşın oyuna talip olanların -samimi dahi olsalar- inandırıcılıkları kalmadı.

Vaatler belli, hiç değişmedi bu.

Yapılanlar da ortada!

***

Son moda:

Otoyolun ortasında…

Akan trafiğe aldırmadan namaza durmak.

Hemen her gün bir kare düşüyor önüme.

Namaza duran rahat:

-Yeryüzü bir mescittir.

-Vakit girdi mi namaz her yerde kılınır.

-Saygı duyacaksın, sıkıysa müdahale et.

-Din düşmanı der, yakarım seni.

***

Kimse de itiraz etmiyor, edemiyor.

Trafik yavaşlıyor.

Ceza kesen yok.

“Otoyolda yayaya izin verilmezken bu nasıl olur” diyen yok.

Birileri fotoğraf/video çekip servis ediyor, orada içine attığı şeyi sosyal ağlarda boca ediyor.

***

İslamcının sıradışı tebliğ aşkı değişmiyor.

Eskiden de vardı bu.

Ne denli itici olduğunun, savunduğu şey hak dahi olsa… İnsanları nefret ettirdiğinin farkına varmıyor. Bir tür cihat yapıyor, aklınca.

Otoyolda kıyama durmaya ise asla böyle bakmıyorum.

Orada bir samimiyet göremiyorum çünkü.

Amaç namaz olsa…

Kişinin kıbleye dönmesi icap ederdi.

Dönmemiş.

Araçların geliş yönüne doğru rükuya eğiliyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

7 YORUMLAR

 1. İnsanların yolunu keserek eziyet ediyorlar. Yol dışında kılacak başka yer kalmadı sanki. Hiç iyi niyet aranacak bir durum değil. Ya çok cahiller yada şovenist. Bu hareketleriyle 28 Şubat zamanlarına zemin oluşturuyorlar.

  • böyle bir şey dünya çapında ya bir oluyordur ya iki. Ateist siteleri bunları yakalıyor, sonra bütün sosyal medyaya yayılıyor. Yazarımız başka konu bulamamış bugün, yazmış işte. O kadar yolculuk yaptık, yollarda namaz kılmamız gerekti ama hiç aklıma arabaların geçtiği yere seccade sermek geçmedi.
   Yazar geldiği ülkeyi tanımıyor. Avrupa otobanlarında, caddelerindeki en büyük sorun Türklerin düğün konvoylarıdır.

 2. Dinimizde hüsnü zan esastir. Birkere bu resim cok eski, neden simdi elestiriyor, baska konu bulamamismi yazar? ikincisi yolun ortasi degil, arabanin gecmedigi, gecemeyecegi yol ayriminda bulunan bir yer, ücüncüsü cok nadir rastlanir böylelelerine, dördüncüsü yol tikalmis, namaz vakti cikabilir, abdestiniz var, siz ne yapardiniz? Takva sahibi kazaya birakmaz, hastayken bile yatarak kilinmasi emredilen bir amel.

 3. Bu kişilerin kalbini bilemeyiz ancak az akıl yürütmeyle konuyu anlayabiliriz. Varsayalım ki otoyolda giderken namaz kılmak istediniz, herhalde yolu kapatarak kılmanız gerekmiyor. Böyle bir uygulama İslam Tarihinde yok. Allah Resulu’nun (SAV) ve sahabilerinin böyle bir uygulaması yok. Bu kişiler, çok iyi niyetle düşünürsek şovmendirler, dini tebliğ yapma yada gösterme adına şov yapıyorlardır. Ancak ben öyle düşünmüyorum. Bunlar Müslümanların özgürlüklerinin kısıtlanması ve sosyal hayattan dışlanması için provakasyon yapan görevli ajanlardır diye düşünüyorum. Bu sitede Hasan Cücük, Danimarka’da güya radikal İslamcı diye geçinen birinin hikayesini yazdı. Şimdilerde İslamı yasaklatmaya çalışan bu kişi yıllarca Danimarka gizli servisi adına insanları radikalleştirmeye çalışıyordu.
  Bir yorumcu “bunu niye yazdın ki, kaç kişi bunu yapıyor falan” diye ön almaya çalışıyor. Evet daha yeni Almanya’da böyle bir olay yaşandı ve sanırım İslam karşıtı partinin oylarına katkı yaptı. Sinek küçük ama mide bulandırıyor. Bu tarz dini şov yapanlar; bir istihbarat örgütüne satılmış, özel ajan yada gizli din düşmanı olup dindarları zor duruma düşürme gayretinde olan kişiler olabilirler. Değilse çok ahmak ve zavallıdırlar. Ne dinden ne de yaşadıkları çağdan haberleri yoktur. Bunların bu şekilde adlandırılarak deşifre edilmesi çok gerekli ve zorunludur. Mümkünse yanlarından bile geçmemek lazımdır.
  Türkiye’de şu anda dini kullanarak zulmeden şarlatanları zamanında iyi tahlil etmememiz vahim bir hata oldu. Aman dikkat edelim. Dini kullanarak her ne elde edilmeye çalışılıyorsa bu katmerli ihanettir. Nokta.

 4. isanın ve cinlerin ibadet için yaratıldığını düşünürsek bu dedikodu niye? insan hem cahil vede zalim olmasına rağmen bunu düzelten tek vasfı ibadet etmesi iken bunu o yoldan alıkoymak niye? bilinki bu durumda iki ayaklı iblis dostları devreye giriyor çünkü hayat aynı zamanda hak ve batıl mücadelesi! hem Peygamberini tanımayan Dinini bilmeyen bu konularda konuşmamalı! nezaketen bu durumda herhangibir haber yapılmamalı çünkü istisnalar kaideyi bozmaz! biraz hoşgörü lütfen! hindistanda herhangibir inek trafiği saatlerce kapatsa haber olmaz! çünkü onların anlayışı bizimkine uymaz! tek parti döneminde dinimize yapılan fecaatler nedeniyle ülke insanının düştüğü sefalet ve acziyete bakınız birde İslamla şereflenen arabistan ahalisinin nasıl kısa zamanda üç kıtaya yayıldığına bakınız! hem günümüzde örnek gösterdiğiniz ülkelerin tamamı sapık birazda onların insan olup olmadıklarını sorgulasanız…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin