Otomotivcilere bir şok daha; hurda teşviği kalkıyor

Tr724 OTOMOBİL | YUSUF DERELİ

Faiz indirimiyle az da olsa nefes alan otomotiv sektörü ‘hurda teşviğinin sona ereceği’ söylentileriyle yeniden sıkıntıya girdi. İddiaya göre 15 bin TL’lik hurda teşviği uygulaması 2020’de uzatılmayacak.

Otomotiv yazarı Emre Özpeynirci, söz konusu açıklamasına kaynak olarak, Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Mehmet Arabacı’yı gösterdi. 10 bin lira olan hurda teşviği haziran ayında 15 bin liraya yükseltilmişti.

Kamuoyunda ‘hurda araç teşviki’ olarak bilinen, 16 ve daha büyük yaştaki bazı araçların hurdaya çıkartılmasına bağlı olarak yeni araç alımında 15 bin liraya kadar Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi uygulanıyordu.

Teşviğin uzatılmaması demek, 15 bin liralık indirimin ortadan kalkması demek. Önümüzdeki yılı mümkün olduğu kadar az hasarla atlatmak isteyen otomotiv sektörü temsilcileri, ‘B’ planını düşünmeye başladı.

Hibrit Captur 2020 başında yollarda olacak

Fransız Renault’un SUV modellerinden Yeni Captur, 4 benzinli ve 3 dizel motor ile pazara sunuluyor. Yeni Captur, 2020 yılından itibaren motor seçenekleri arasına E-TECH Plug-in hibrit motor da ekleyecek.

Renault Grubu için bir ilk olan bu ürün, aynı zamanda B-SUV segmentinde de önemli bir seçenek olacak. Yeni Captur 2020 yılının ilk yarısında Türkiye’de pazara sunulacak.  Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş, “Avrupa’da B-SUV segment lideri olan Captur, daha belirgin yeni çizgileri ile dinamik ve güçlü bir SUV görünümü kazanıyor.

Modelin DNA’sındaki temel özellik olan kişiselleştirme ve modülerlik korunurken Yeni Captur, sahip olduğu eksiksiz sürüş destek sistemlerinin yanı sıra en kapsamlı teknolojik donanımları ile rakiplerinden ayrılıyor. 2020 yılından itibaren Renault Grubu’nun ve sınıfının ilk şarj edilebilir (plug-in) hibrit motorunu da müşterilerinin beğenisine sunacak olan Yeni Captur, verimli ve ekonomik bir motor seçeneğine sahip.” dedi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin