Otomotiv sektörü daha da daralacak

Tr724 OTOMOBİL | YUSUF DERELİ

Vergi indirimleri otomotiv sektörüne nefes aldırdı ancak daralma sürüyor. 2018 yılı Ocak-Kasım döneminde toplam üretim bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8 azaldı. Otomobil üretimi ise yüzde 10 oranında düştü. Toplam pazardaki daralma yüzde 34 olarak kayıtlara geçti.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) kasım ayına ilişkin otomotiv rakamlarını açıkladı. Buna göre ÖTV ve KDV’de yapılan indirimler sektörün nefes almasını sağladı ancak daralmanın önüne geçilemedi. Açıklamaya göre, Ocak-Kasım döneminde otomobil üretimi 944 bin 304 olarak gerçekleşti. Traktör ve ticari araç üretimi de eklendiğinde rakam 1 milyon 463 bin 403 olarak kayıtlara geçti. Açıklamada, “2018 yılı Ocak-Kasım döneminde toplam pazar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 34 azalarak 561 bin 639 adet düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde otomobil pazarı ise yüzde 32 oranında azaldı ve 425 bin 478 adet olarak gerçekleşti.” denildi.

TİCARİ ARAÇ PAZARI YÜZDE 39 DARALDI

Ticari ve hafif ticari araç grubunda, 2018 yılı Ocak-Kasım döneminde üretim yüzde 3 seviyesinde azalırken, ağır ticari araç grubunda ise yüzde 10 seviyesinde arttı. 2017 yılı Ocak-Kasım dönemine göre ticari araç pazarı yüzde 39, hafif ticari araç pazarı yüzde 40 ve ağır ticari araç pazarı yüzde 27 azaldı.

İHRACAT YÜZDE 5 AZALDI

Otomotiv sektöründe bu yılın ocak-kasım döneminde üretim 1.4 milyon, ihracat 1.2 milyon seviyesinde gerçekleşti. Böylece otomotivde toplam üretimin yüzde 85’i ihraç edilirken, otomobil pazarında ithalatın payı yüzde 67 oldu. Bir önceki yılın aynı dönemine göre, toplam otomotiv ihracatı adet bazında geçen yıla paralel seviyede gerçekleşirken, otomobil ihracatı yüzde 5 oranında azaldı.

Corolla efsanesi sürüyor

Toyota’nın efsane modeli Corolla, dünyanın en çok tercih edilen otomobili olmayı sürdürüyor. Corolla, 2018 yılının ilk 10 ayında 995 bin 356 adetle en yakın rakibine 98 bin adetlik fark atarak dünyanın en çok satan modeli olmayı başardı. Corolla, üretildiği yıldan bugüne kadar toplamda yaklaşık 46 milyon satış adedine ulaşarak dünyanın en çok tercih edilen otomobili unvanını da elinde bulunduruyor.

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 16 fabrikada üretilen Corolla, Toyota’nın yılın ilk 11 ayında toplam 30 bin 485 adetlik Türkiye satışları içinde 20 bin 293 adetle ilk sırada yer aldı. Corolla, aynı zamanda Toyota’nın yüzde 11,7 payla kasım ayında Türkiye binek otomobil pazarında birinci olmasında da büyük rol oynadı.

Peugeot, tasarımları ödüle doymuyor

Peugeot özellikle son yıllarda büyük bir değişime imza attığı tasarımlarıyla ödül almaya devam ediyor. Marka tasarımları son olarak Fransız Tasarım Enstitüsü tarafından düzenlenen JANUS ödülleri çerçevesinde iki farklı kategoride birincilik kazanmayı başardı. Peugeot Design Lab ürünleri son olarak Fransız Tasarım Enstitüsü tarafından organize edilen JANUS ödülleri kapsamında, hem JANUS Prospektif, hem de JANUS Endüstri Ödülü olmak üzere iki farklı kategoride birden ödüle layık görüldü.

Fransız Tasarım Enstitüsü tarafından verilen JANUS mükemmellik etiketleri tasarımlarıyla insanların yaşamlarını iyileştiren ürünleri ödüllendiriyor. 65 yıldır verilen JANUS Ödülleri çerçevesinde 50 bağımsız uzmandan oluşan jüri projeleri; ekonomi, estetik, ergonomi, etik ve duygu olmak üzere beş kritere göre değerlendiriyor.

En az sorun çıkaran otomobiller; Toyota, Acura, Hyundai, Honda Mitsubishi 

American araştırma şirketi CarMD, son 22 yılda üretilen 5,6 milyon otomobilden aldığı verileri analiz ederek dünyanın en az arızalanan markasını belirledi. Araştırma, Japon otomotiv devi Toyota otomobillerinin motorlarında arıza sıklığının en az olduğunu ortaya koydu. Araştırmayla Toyota, dünyanın en güvenilir araçları sıralamasında lider oldu. Listede Toyota’yı yine bir Japon devi Honda’nın sahibi olduğu Acura izledi. Üçüncü sıraya Güney Koreli Hyundai  otururken, dördüncü ve beşinci sırayı Honda ve Mitsubishi aldı.

JAPONLAR ‘SAĞLAM’CI

Altıncı sırada Toyota’nı sahibi olduğu Subaru, yedinci sırada Buick, sekizinci sırada Alman devi Mercedes, dokuzuncu sırada ise yine Toyota’nın lüks otomobil segmentindeki temsilcisi Lexus var. Listenin onuncu sırasında ise yine bir Japon olan Nissan yer aldı. İlk 10 markanın 7’sinin Japon otomobil markası olması dikkat çekti. Araştırma ortalamada onarım maliyeti en düşük olan otomobil markasının da Mazda olduğu ortaya koydu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin