Otomotiv 2018’i mumla arayacak!

HABER-İNCELEME | YUSUF DERELİ

Geçtiğimiz yılı yüzde 35 daralarak tamamlayan otomotiv sektörü, bu yıl da zor bir süreçten geçiyor. İlk çeyrekte yüzde 44 daralan sektörün geleceği döviz kurunun duruma ve faiz oranlarına bağlı. Dolar tırmanmayı sürdürür ve kredi faiz oranları yüzde 1’lere çekilmezse sektör geçtiğimiz yılı mumla arayabilir…

31 Mart yerel seçimlerinin üzerinden 13 gün geçti. Ancak İstanbul’un geçersiz oylarının sayımı hala bitmedi! Siyasetteki bu belirsizlik doğal olarak piyasaları da vuruyor. Ocak ayı başında 5,28 olan dolar kuru seçimin hemen arefesinde 5,34 seviyelerindeydi. Ancak 1 Nisan’da 5,50 seviyelerine gelen Dolar, ‘seçimin iptali’nin gündeme gelmesiyle tırmanışa geçti ve dün itibariyle 5,80’e dayandı.

1 YILDA 3,80’den 5,27’E

Döviz kurunun yükselmesi özellikle ithal ürünlerde fiyatların da tırmanmasına neden oluyor. Bu durumdan en fazla etkilenen sektörlerin başında otomotiv geliyor. 2018 yılının başında 3.80 seviyelerinde olan dolar, sene sonunda 5,27’yi gördü. Dolardaki bu yükselme ve yıl içerisindeki dalgalanma nedeniyle otomotiv sektörünün girdi maliyetleri katlandı. Otomobil fiyatları kısa sürede yüzde 50’lere varan oranlarda arttı. 130 bin liralık otomobiller, 170-180 bin liradan etiketlendi. Fiyatlardaki yükselme satışları da bıçak gibi kesti ve sektör 2018’de yüzde 35 daraldı.

SEKTÖR ACİL ÇÖZÜM BEKLİYOR

Otomotivciler için 2019 da geçtiğimiz yıl gibi sıkıntılı geçiyor. ODD’nin rakamlarına göre ilk çeyrekte daralma yüzde 44. ODD Yönetim Kurulu Üyesi Bora Koçak, geçtiğimiz günlerde verdiği bir demeçte amaçlarının geçtiğimiz yılki rakamları yakalamak olduğunu söyledi. Bunu başarı olarak görüyorlar. Ancak son veriler sektörün 2018’i bile mumla arayacağını gösteriyor.

DOLAR TIRMANIYOR

Otomotiv sektörünün canlanması doların düşmesine ve faizlerin makul seviyelere çekilmesine bağlı. Ancak 1 Ocak’ta 5,29 seviyelerinde olan dolar bugün 5.80’e dayandı. Özellikle 31 Mart’tan sonra iktidarın tavrı TL’ye olan güveni daha da azalttı. Yeni bir seçim kararı alınması halinde doların daha da yükseleceği tahmin ediliyor. Kısa vadede ‘doların yükselmesinden korkan’ iktidarın faizleri de indirmeye niyeti yok görünüyor. Dolayısıyla otomotiv sektörünü zor günler bekliyor… 2018’i mumla arayabilirler!

İhracat yüzde 5,7 azaldı

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, yılın ilk çeyreğinde otomotiv endüstrisi 7,7 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Söz konusu ihracat rakamı geçen yılın ocak-mart döneminde 8,22 milyar dolardı.

İhracattaki daralma yüzde 5,7 olarak kayıtlara geçti. Otomotiv ihracatında en fazla düşüş yaşanan ülkeler listesinde başı İtalya çekti. Sektörün İtalya’ya ihracatı ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre 256,1 milyon dolar azalarak 687,9 milyon dolara geriledi. İtalya’nın ardından Almanya’ya 120,4 milyon dolarlık, İran’a 82,9 milyon dolarlık kayıp yaşandı.

Ford’dan hackerlara ‘özel’ anahtarlık

ABD’li otomotiv devi Ford , çok satan Fiesta ve Focus modelleri için yeni bir anahtarlık geliştirdiğini duyurdu. Özellikle anahtarsız çalışma özelliği bulunan modellerde yaşanan hırsızlık olaylarını önlemek için geliştirilen yeni anahtarlıkta bir hareket sensörü bulunuyor. Özel bir cihaz yardımıyla evdeki anahtarlıkla kapının önündeki otomobil arasında sahte bir sinyal alışverişi yapan hırsızlar, kapıların açılarak motorun çalışmasını sağlıyordu. Ford’un yeni anahtarlığı 40 saniye hareketsiz kalması durumunda kendisini ‘uyku’ moduna alıyor ve hacker saldırılarına karşı kendisini kapatıyor.

Yeni anahtarlığın bir diğer özelliği de aracın en fazla 2 metre uzağında çalışacak şekilde tasarlanması. Hareketsiz haldeyken uyku modunda olan anahtarlık, hareket algıladığında aktif moda geçiyor ve sürücü aracın iki metre yakınına geldiğinde kapıları açıyor.

Tamamen elektrikli; Volvo XC40!

Son yıllarda en güçlü hibrit savunucusu olarak öne çıkmayı başaran Volvo, artık tamamen elektrikli versiyonlar ile öne çıkacak.

Volvo, XC40 modelinin tamamen elektrikli versiyonunu yıl sonuna doğru gelecek. Edinilen bilgilere göre, modelin temelini oluşturacak olan CMA platformu aynen kullanılmaya devam edecek. Volvo XC40 ilk olarak hibrit versiyonları ile satışa sunulacak.

Bunlardan ilki T5 kodlu 1.5 litre ile birlikte çalışacak olan elektrikli versiyon. Ek olarak T4 kodlu motorunda elektrikli bir ünite ile kombine edileceği düşünülüyor. Firma, önümüzdeki 10 sene içerisinde yaptığı satış rakamlarının yüzde 50’sinin tamamen elektrikli olacağına inandığını belirtmişti.

Yenilenen Ceed yollara çıktı

KIA, markanın Avrupa’da tasarlanan ilk modeli olan Ceed’in üçüncü neslini satışa sundu. Güney Koreli otomotiv devi, yeni ve dinamik tasarıma sahip Yeni Ceed’de güvenlik ve konforu artırmakla kalmamış, yenilikçi teknolojiler de sunuyor. 136 beygirlik güç üreten 1.6 litre dizel motora ek olarak, yeni 1,4 litre T-GDI benzinli motor alternatifiyle de satışa sunulan Yeni KIA Ceed, 5 yıl veya 150.000 km garantisiyle KIA yetkili satıcılarında yeni sahiplerini bekliyor. Yeni KIA Ceed, 99.900 TL’den başlayan fiyatlarla KIA yetkili satıcılarında yeni sahiplerini bekliyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin