Otomobilde matrah düzenlemesi geldi; hangi modeller, ne kadar ucuzladı?

otomobil

YUSUF DERELİ | HABER İNCELEME  

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin geçtiğimiz hafta açıkladığı ve otomobil piyasasının merakla beklediği ÖTV matrah düzenlemesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Otomobillerde ÖTV matrah limitleri artırıldı; ancak söz konusu artış, otomobillerde çok sınırlı sayıda modeli etkileyecek. Fiyatı 595 bin TL’nin üzerinde olan hiç bir model düzenlemeden etkilenmiyor.

ÖTV matrah düzenlemesinin 1 Aralık’ta çıkması bekleniyordu ancak piyasanın tepkisi üerine bugünkü resmi gazetede yayınlandı. Düzenlemeye göre, otomobillerde ÖTV matrah limiti artırıldı. 1600 CC altı araçlarda alt limit 184 bin TL oldu. Buna göre; fiyatlar 595 bin TL ve altındaki araçlarda yüzde 5,5 ile yüzde 19 arasında ucuzladı.

Karara göre, yüzde 45 ÖTV oranı için esas alınan matrah eşiği 120 bin liradan 184 bin liraya, yüzde 50 ÖTV oranı için esas alınan matrah eşiği 150 bin liradan 220 bin liraya, yüzde 60 ÖTV oranı için esas alınan matrah eşiği 175 bin liradan 250 bin liraya, yüzde 70 ÖTV oranı için esas alınan matrah eşiği 200 bin liradan 280 bin liraya çıkarıldı.

ELEKTRİKLİ ARAÇLARDA DA MATRAH DEĞİŞTİ

Elektrik motoru da olanlardan elektrik motor gücü 50 kilovatı geçip, motor silindir hacmi 1600 cc’yi geçip 1800 cc’yi geçmeyen hibrit motorlu araçlarda da yüzde 45 ÖTV oranı için esas alınan ÖTV matrah eşiği, 130 bin liradan 228 bin liraya ve yüzde 50 ÖTV oranı için esas alınan ÖTV matrah eşiği 210 bin liradan 350 bin liraya yükseltildi.

HANGİ OTOMOBİLLER UCUZLAYACAK?

Düzenleme beklenen etkiyi yapmaktan uzak; zira matrah artışları istenilen seviyede değil. Yüzde 45-50 ÖTV diliminde satılan otomobil neredeyse yok! Çıplak fiyatı 220 bin liranın altında araç kalmadı. Yüzde 60 vergi diliminde satılan otomobil ise bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar. Kaba bir hesapla bugün piyasada satılan B ve C segment otomobillerin yüzde 90’ı yüzde 70-80 vergi diliminde bulunuyor.

Coralla’nın baz modeli bile 607 bin liradan başlayan fiyatlarla satılıyor; ki bulabilirseniz alıyorsunuz. Focus’un baz modelinin fiyatı ise 745 bin lira! Bu segmentte yer alan otomobiller yeni matrah düzenlemesinden etkilenmiyor.

B segmentte yer alan Egea, Clio, Fiesta, Hyundai, Yaris gibi otomobillerin ‘baz’ modellerinde yüzde 10 ila 15 civarında ucuzlayacak. Ancak fiyatı 595 bin liranın üzerinde olan ‘dolu’ modellerinde indirim olmayacak. Dolayısıyla C segmentte yer alan Corolla, Focus, Civic, Astra gibi çok satılan modellerin fiyatlarında da bir değişiklik yaşanmayacak. Zira fiyatı 595 bin liranın altında bir C segment otomobil yok!

Otomobilde matrah düzenlemesi 1 Aralık’ta gerçekleşecek; peki fiyatlar düşecek mi?

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin