Osman Öcalan ilk kez konuştu: Teklif TRT’den geldi

İptal edildikten sonra tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçimleri öncesi TRT Kürdi’de yayınına çıkan PKK lideri Abdullah Öcalan’ın kardeşi Osman Öcalan ilk kez konuştu. O dönemde kırmızı bültenle arandığı iddia edilen Öcalan, “TRT’de konuşmanız için sizle kim iletişime geçti?” sorusuna, “TRT’den teklif geldi” dedi.

Gazeteci Muhammed Vefa’nın sorularını yanıtlayan Osman Öcalan, “TRT’den teklif geldi. Türkiye basınına yaklaşımım her zaman olumlu olmuştur. Başka kanal olsaydı, yine görüşürdüm. Devlet görevlilerinden herhangi bir teklif gelmedi” şeklinde konuştu.

Öcalan, “Kırmızı bültenle aranıyor musunuz?” sorusuna ise “Kırmızı bülten durumu yok. Bu zamanla giderek aşıldı. Hayatımda herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmıyorum” ifadelerini kullandı.

Öcalan: ‘Cumhurbaşkanı danışmanıyla görüştük’

“Son dönemde Cumhurbaşkanı danışmanıyla da görüştüğünü” söyleyen Öcalan, “Uzun bir görüşme oldu. PKK başta olmak üzere yaşanan durumlarla ilgili görüştük” dedi.

Gazetecinin Twitter hesabında paylaştığı röportajda yer alan bazı sorular ve yanıtları şöyle;

Selahattin Demirtaş içeride? Nasıl değerlendiriyorsunuz bunu?

İçeride tutulması uygun değil. Türkiye hukuktan bahsediyorsa Demirtaş’ın dışarıda olması gerekiyor.

TRT konuşmanızın tamamını yayınladı mı?

Tamamını yayınladılar. Görüşmem Kürt sorunun çözümüne ve yumuşatmasına yönelik bir adım olarak gerçekleştirdim. HDP’nin attığı adımlara eleştirel yaklaşıyorum. Türkiye’nin bütünlüğünden yanayım.

TRT’de konuşmanız için sizinle kim irtibata geçti? Devlet yetkilisi biri aracılığıyla mı çıktınız?

TRT’den teklif geldi. Türkiye basınına yaklaşımım her vakit olumlu olmuştur. Öbür kanal olsaydı, yeniden görüşürdüm. Devlet görevlilerinden rastgele bir teklif gelmedi.

– Ekrem İmamoğlu sıkıntısı ile ilgili niçin konuştunuz? Muhabir mi sordu yoksa siz mi konuşmak istediniz?

Muhabir sordu. İmamoğlu gündemdeydi. Acil bir sorun olarak görüşümü lisana getirdim.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin