Ortakları Erdoğan’ı bırakmıyor

YORUM | ALPER ENDER FIRAT

AKP Genel Başkanı Recep T. Erdoğan’ın bilmem kaç madde olarak açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı, yaprak kımıldamadan rafa kaldırıldı. Zaten, Erdoğan’ın küçük ortağı Devlet Bahçeli ile görüşmesinden sonra, bu insan hakları eylem planının, öyle hemen uygulamaya girmeyeceğini, iki yıl içinde yani 2023 seçimlerine kadar tedricen uygulanacağını öğrenmiş olduk.

Daha açık ifade etmek gerekirse, Erdoğan’ın ortakları ona otur oturduğun yerde bir yere gidemezsin dedi. Her konuda anında tornistan yapabilme yeteneğine sahip AKP de, tekrar “ya biz onu iki yıl içinde uygulayacağız” noktasına geldi.

Öylesine tıkanmış, öylesine heyecanını yitirmiş ve öylesine mahkum bir halde ki Batı’ya şirin görünmek için hazırlanan plan iki günde tekrar rafa kalktı.

BU YAZIYI YOUTUBE’TA İZLEYEBİLİRSİNİZ ⤵️

Hiç değilse AB zirvesine kadar, inandırıcı gözüksün diye, birkaç muhalifi bile serbest bırakmadı, ya da bırakamadı. Otoriterlikten yumuşamaya doğru gidildiği havasını verecek tek bir adım bile atmadı, atamadı. 

Belli ki derin ortakları, Erdoğan’ın suçu birilerinin üzerine yıkarak, Batı ligine dönmesine pek müsaade etmeyecek. Erdoğan’ın her dönem bütün suçu ortaklarına atarak, ellerini yıkayıp çıktığını bilen şimdiki ortakları, bu kez onu öyle kolay kolay bırakmayacak. Hukuka dönülmesi bir yana Bahçeli üzerinden HDP’nin kapatılmasını da kapsayacak şekilde, daha olağanüstü şartların oluşması için baskı yapıyorlar.

Ben Erdoğan’ın şimdiki ortaklarından kurtularak Batı’ya dönmek istediğine inanıyorum. Öyle görünüyor ki kapalı kapılar ardında Batı’ya tekrar dönmek isteyen Erdoğan ile daha çok otokrasi isteyen derin devletin henüz kamuoyuna yansımamış büyük bir kavgası var.

Evet; bence Erdoğan Batı’ya dönmek istiyor. Bunun en büyük ve belki de tek sebebi de, Erdoğan’ın ucu bucağı belli olmayan servetinin, yabancı bankalarda rehin olması. Ne Halkbank davası, ne Reza’nın itirafları ne ülke ekonomisinin batak içinde olması, Erdoğan’ın aklını başından alan tek şey “Parama ne olacak?” sorusu. Parasının ciddi bir tehdit altında olması Erdoğan’ın en gerçek kabusu. 

Hatırlayacaksınız, ABD Temsilciler Meclisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesinin mal varlığı, yatırımları, iş ilişkileri ve ilgili bir rapor hazırlanmasını gündeme getirdi.

AKP Genel Başkanının, ABD’den kendisiyle ilgili garanti koparabilse, bir gün bile beklemeden şimdiki ortaklarına tekmeyi vuracağını düşünüyorum.

Şimdilik bu garantiyi alabilmiş değil, bu yüzden eski ortaklarıyla girdikleri büyük kriminal işler, onu cesur adım atamaz halde tutuyor.

Erdoğan’ın iki cami arasında kalmaktan kaynaklanan bir ileri iki geri siyaseti, dimyat pirincini garantiye alabildiği zaman bitecek. Dimyattaki pirinç tam garanti olmayınca evdeki bulguru bir türlü bırakamıyor. Hem Batı’dan tam kabul görmesin, hem şimdiki ortaklarıyla arayı bozsun; bu Erdoğan’ın göze alabileceği bir şey değil.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin