Ortak yanlışlar Mesut Özil’i bitirdi

HABER ANALİZ | HASAN CÜCÜK

Marka değerinin sürekli düştüğü Süper Lig’de kalburüstü diyeceğimiz isimlerin başında Mesut Özil geliyordu. Her ne kadar ‘gurbetçi’ kategorisinde değerlendirsek de ‘Euro Türk’ olan Özil, Werder Bremen, Real Madrid ve Arsenal formalarıyla Avrupa’da adından söz ettirdi. Geçen yılın ocak ayında Fenerbahçe’ye geldi ama oynadığı futbolla vasatı aşamadı. Adı sık sık sakatlıklarla gündeme geldi. Geçtiğimiz günlerde nihayet Ozan Tufan’la birlikte kadro dışı bırakıldı.

DÜŞÜŞTE BİR DÜNYA YILDIZI

Fenerbahçe, Ali Koç yönetiminde rotasız yol almaya devam ediyor. Birkaç ay sonra başkanlıkta 4 yılı geride bırakmaya hazırlanan Koç dönemi, kulüp tarihinin en başarısız yılları olarak kayıtlara geçti. Onlarca ‘isimli’ oyuncu transfer eden Koç, neredeyse tüm transferlerde hüsran yaşadı. Bu isimlerden biri de Mesut Özil. Kariyerine baktığımızda göz kamaştırıyordu. Schalke 04’te başlayan Werder Bremen’de sivrilen Özil, Real Madrid ve Arsenal’de yıllarca zirvede kaldı. 2018 Dünya Kupası’na Almanya’nın grup aşamasında veda etmesiyle, günah keçisi ilan edildi. Elbette bunda Mesut’un da payı vardı. Avrupa’da artık ‘otokrat lider’ olarak tanımlanan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Mayıs 2018’de İngiltere ziyaretinde birlikte verdiği poz, Mesut’un kariyerini derinden etkiledi.

Dünya Kupası sonrası Almanya milli formasını bırakan Mesut’a ‘milliyetçilik’ duygularıyla Türkler sahip çıktı. Aklın değil, duygu ve hislerin konuşmasından zararlı çıkan yine Mesut Özil’di. Dünya Kupası sonrası Arsenal’de performansını arttıran Mesut, Arteta’nın göreve gelmesiyle hızlı bir şekilde gözden düştü. Kulübün en çok kazanan oyuncusu olarak beklentiler yüksekti. Aldığı ücretin hakkını veren performans ortaya koymayınca önce yedek kulübesine çekildi ardından kadro dışı kaldı. Arteta’nın sisteminde, koşmayan, mücadele etmeyen oyuncuya yer yoktu. Mesut’un ise bu özelliği olmayınca, ayrılık kaçınılmaz oldu.

BEKLENTİ ÇOK BÜYÜKTÜ

Geçen yılın ocak ayında Mesut Özil, Fenerbahçe’ye imza atmak için Londra’dan hareket ettiğinde uçağın gelişini canlı olarak 1,2 milyon kişi takip etti. 2014’ten beri şampiyonluğa hasret taraftar için, Mesut Özil hasreti sonlandıracak en önemli aktörlerden biri görülüyordu. Mesut Özil, sık sık sakatlık problemi yaşadı. Geride kalan 14 ayda 26 maçta sahada yer alamadı. Oynadığı maçlarda ise ya arkadaşlarıyla aynı futbol dilini konuşamadı ya da sahada varlığıyla yokluğu belli değildi.

Mesut Özil planlı bir transferle Fenerbahçe’ye gelmedi. Takımda zaten yeterince koşmayan ve mücadele etmeyen oyuncu vardı. Kadronun Mesut Özil’i kaldırma lüksü yoktu. Geçmişte Alex örneğini hatırlarsınız. Alex, Özil gibiydi ama yanında onun yükünü çeken isimler oynuyordu. Dahası Alex sorumluluk alıyordu. Hem arkadaşlarını hem tribünleri ateşliyordu. Mesut Özil ise aynı tempo ve mimiklerle maçı tamamladı.

BAŞKA TAKIMDA DURUM FARKLI OLURDU

Mesut Özil’in geldiği dönemde formunun zirvesine çıkmış Pelkas vardı. Mesut’a yer açma adına Pelkas yedeğe çekildi. Her hafta formunu arttıran Pelkas küstürüldü. Mesut uğruna Pelkas harcandığı gibi, Mesut da yâr olmadı. Kabul edelim, Mesut kariyerinin inişte olduğu bir dönemde geldi. Dahası başarısızlığa tahammülü olmayan bir takıma geldi. Fenerbahçe yerine Avrupa’da başka bir takıma gitmiş olsaydı, bugün yaşananlar olmazdı. Sistemi olmayan, hassaten sezon ortasında Fenerbahçe’ye gelerek büyük risk aldı. Bu riskin üstesinden gelmek için saha içinde fazla sorumluluk da almayınca, kadro dışı kaçınılmaz oldu.

Suçlu sadece Mesut değil. Mesut Özil, yanlış tercihinin bedelini ödüyor. Ali Koç, tribün desteği için Mesut’u aldı. Bir de forma satışı. Tüm hesapları 14 ayda çöktü. Mesut Özil, artık Fenerbahçe’ye bir yüktür. Sezon sonuna kadar affedilmezse, futboldan daha da soğuyacaktır. Kadro dışı bırakılmayı onur meselesi yaparsa, sözleşmesi bitene kadar parasını tıkır tıkır alır. 33 yaşında olan Mesut Özil’in bundan sonra kariyeri nasıl şekillenir bilinmez. 2018 Dünya Kupası’yla başlayan süreç kadro dışı kalmasıyla tamamlanmış gibi. Ani bir kararla futbolu bırakması sürpriz olmaz.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin