Ortak tepki: Gazetecilerin başına bir şey gelirse sorumlusu SETA’dır

Basın meslek örgütleri, ortak basın açıklamasında SETA'nın gazetecileri tek tek fişlediği medya andıcına tepki gösterdi.

Basın meslek örgütleri, iktidara yakınlığıyla bilinen SETA’nın ‘Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları’ adlı andıcına tepki göstermek için bir araya geldi. Söz konusu andıçla gazetecilerin can güvenliğinin tehlikeye atıldığını belirtilen açıklamada, “Meslektaşlarımızın başına bir şey gelirse sorumlusu SETA’dır.” ifadeleri kullanıldı.

SETA’nın geçtiğimiz günlerde açıkladığı ve infiale neden olan ‘Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları’ adlı rapora tepkiler sürüyor. Cağaloğlu’nda bulunan Gazeteciler Cemiyeti Lokali’nde bir araya gelen Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), DİSK Basın-İş, Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS), Türkiye Yayıncılar Birliği (TÜRKYAYBİR), HABER-SEN ve Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) konuya ilişkin ortak basın toplantısı düzenledi.

SETA, GAZETECİLERE GÖZDAĞI VERİYOR

TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş tarafından okunan ortak basın bildirisinde, Türkiye’de yıllardır sistematik olarak sürdürülen baskı sonucu başta ana akım medya olmak üzere medyanın çoğunluğunun iktidarın etkisi altına alındığı aktarıldı. Gazetecilerin görevinin iktidarın istediği yayını yapmak olmadığı belirtilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: “Evrensel gazetecilik ilkelerine göre ifade özgürlüğü sadece olumlu karşılanan, zararsız haber ya da düşünceleri değil, aynı zamanda ‘devleti şoke eden, inciten, rahatsızlık veren’ düşünceleri de kapsamaktadır. Gazeteciliği siyasi iktidarların emrine sunmayı amaçlayan SETA, niyet okuyarak, internetten topladığı bilgileri çarpıtarak yasal ve meşru çalışma yapan gazetecilere gözdağı vermiştir. SETA’nın gazetecilerin haberlerini, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğüyle ilgili görüş ve paylaşımlarını gündemine alan, yönlendirmeler yaparak onları hedef haline getiren fişleme çalışmasının suç olduğunu duyuruyor ve kınıyoruz.”

FİŞLEMEK YERİNE BASKIYI ANLATSIN

“Fişlenen tüm meslektaşlarımızı, basın, düşünceyi ifade ve kişisel özgürlüklerine yapılan bu saldırıya karşı durmaya ve hukuki haklarını kullanmaya davet ediyoruz. Basın meslek örgütleri olarak bu fişleme çalışmasında adı geçen tüm meslektaşlarımızla dayanışma içinde olduğumuzu, meslektaşlarımıza yönelik olası tüm saldırılardan SETA’nın sorumlu olacağını kamuoyunun bilgisine sunuyoruz. SETA’ya da çok yüksek maaşlı uzmanlarını ve çok yüksek mali ödeneklerinin bir bölümünü gazetecileri fişlemek yerine; Türkiye’de basının getirildiği durumu, cezaevinde neden bu kadar çok gazeteci tutuklu olduğunu, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü üzerindeki baskıları araştırmaya ayırmalarını tavsiye ediyoruz.”

YAPTIKLARINI YANLARINA BIRAKMAYACAĞIZ

TGC Başkanı Turgay Olcayto sivil toplum örgütü diye kendini tanımlayan SETA’nın araştırma yapmadan bir rapor hazırladığına değindi. Olcayto, “Belliki bu raporla hükümetten bir ödül beklemektedir. Çok üzücü bir durum. Ciddi bir araştırma yapılmadan arkadaşlarımız fişlenmiştir. Bu arkadaşlarımızın başına birşey gelirse vicdanlarını nasıl rahatlatacaklar bilmiyorum. SETA’nın yaptıklarını yanına bırakmayacağız.” dedi.

İHBARCILIK, TEHDİT, GÖZDAĞI

PEN Türkiye Başkanı Zeynep Oral ise raporun sayfalarının araştırmayla, düşünceyle, analizle, yorumla ilgisi olmadığını aktardı. Oral, “O sayfalar bir fişleme olayı, bir ihbarcılık ve tehdit aracı. Gözdağı vermek, korkutmak için yazılmış. Ve zaten nicedir sınırlı olan düşünce ve ifade özgürlüğünü hedef alıyor. Bu raporda gazetecilerin ‘tavırlar’ inceleniyor. ‘Dünya görüşleri’ irdeleniyor. Öz geçmişlerinden, sosyal medya paylaşımlarından ve yaptıkları haberlerden yola çıkılarak dünya görüşlerine ilişkin yorumlar yapılıyor. Bu rapora göre yolsuzluk yapmak değil, ama yolsuzluk var demek suç. HDP ile iletişim kurmak bile suç sayılmıştır. Bu rapora göre hükümeti eleştirmek suç.” şeklinde konuştu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin