Hükümet %5+%4 zam teklif etti; kabul edilebilir gibi değil!

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, hükümet tarafından teklif edilen zam oranının kabul edilebilir bir yanı olmadığını söyledi.

Kamuda çalışan yaklaşık 200 bin işçinin 2019-2020 döneminde alacağı ücret zammının belirleneceği Toplu İş Sözleşmeleriyle ilgili ikinci toplantı yapıldı. Hükümet, 3 bin 500 TL’nin altında ücret alanlara seyyanen 60 TL ve ilk 6 ay yüzde 5, ikinci altı ay ise yüzde 4 zam teklif etti. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, “Teklifin kabul edilir, müzakere edilir bir tarafı yok.” ifadelerini kullandı. Türk-İş, en düşük işçi ücretinin brüt 3 bin 500 lira olmasını talep etmişti.

Hükümet, Türk-İş’in tüm kamu işçilerine seyyanen brüt 300 lira zam, ilk altı ay yüzde 15, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarda enflasyon artı 3 puan refah payı talebine karşı zam teklifini sundu! Buna göre, hükümet 3 bin 500’ün altında ücret alanlara 60 TL, ilk 6 ay yüzde 5, ikinci 6 ay yüzde 4 enflasyon farkı teklif etti. Hükümet ve işçi taraflarının ikinci kez bir araya geldiği toplantı sonrası açıklama yapan Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, “Biz de bakana teşekkür ettik. Teklifin kabul edilebilir, müzakere edilebilir bir tarafı yok. Ağustos sonuna kadar ya imzalayacağız ya da grev. Yasalar ne emrediyorsa onu yapmakla mükellefiz. Teklifin kabul edilecek bir yanı yok.” diye konuştu.

İLK TOPLANTI GEÇEN HAFTA YAPILDI

Karayolları, demiryolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları ve elektrik üretim santralleri başta olmak üzere kamudaki yaklaşık 200 bin işçiyi ilgilendiren Toplu İş Sözleşmelerinin yürürlük sürelerinin dolması üzerine hükümet ve Türk-İş, yeni sözleşme için geçen hafta masaya oturmuştu. Hükümet ve Türk-İş yetkilileri arasındaki ilk görüşmede Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi’ne dair taleplerini ‘a sunmuştu. Türk-İş’in, tüm kamu işçilerine seyyanen brüt 300 lira zam, ilk altı ay yüzde 15, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarda enflasyon artı 3 puan refah payını içeren talebine karşılık Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk “İnşallah uzlaşıyla kamuda çalışan işçilerimizin mali haklarını, imkanlar çerçevesinde düzenleyerek nihai bir sonuca ulaştıracağız.” demişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin