Ormanlar ‘itibara’ feda edildi

HABER İNCELEME | YUSUF DERELİ

Türkiye’nin çok sayıda noktasında çıkan orman yangınlarına müdahalede yetersiz kalınması, gözleri yeniden AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hangarına çevirdi! Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin açıklamasına göre bakanlığın envanterinde 1 tane bile yangın söndürme uçağı yoktu! Ancak Saray’ın hangarında iddiaya göre 13, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın açıklamasına göre ise 8 uçak vardı!

 

Erdoğan için ‘itibar’ herşey. İnsanların çöpten ekmek toplamasının, açlıktan devlet binalarının önünde kendini yakmasının ya da toplu halde intihar etmesinin veya son örnekte olduğu gibi binlerce hektar ormanlık arazinin kül olmasının çok da önemi yok. Önemli olan bu olayların duyulmaması…

ENVANTERDE NEDEN YANGIN SÖNDÜRME UÇAĞI YOK?

Komşumuz Yunanistan’ın 20 adet yangın söndürme uçağı bulunuyor. Fransa’da söz konusu rakam 29. İspanya’nın elinde 17, İtalyanın ise 19 yangın söndürme uçağı mevcut. Bekir Pakdemirli, Türkiye’nin envanterinde ise bir tane bile yangın söndürme uçağının olmadığını söylüyor. İyi ama neden yok?! Her bakanın özel bir jeti varken, TC Devleti’nin neden bir tane bile yangın söndürme uçağı yok!

81 NOKTADAKİ YANGINA 3 UÇAKLA MÜDAHALE

Sadece 3 günde 81 noktada çıkan yangına kara ekiplerinin yanı sıra toplam sadece 3 uçakla müdahale edildi. Türkiye, 3 Rus uçağına günlük 1.3 milyon lira, 153 gün için toplam 203 milyon lira ödüyor. Yetersiz müdahale nedeniyle üç günde binlerce hektar ormanlık alan yandı, hayvanlar telef oldu, onlarca konut küle döndü.

En başarılı yangın söndürme uçaklarından biri olarak kabul edilen ‘Süper Scooper’ın fiyatı 30 milyon dolar civarında.

YANGIN SÖNDÜRME UÇAĞI NE KADAR?

Son dönemin en çok merak edilen konularından biri de yangın söndürme uçaklarının, helikopterlerinin fiyatları. Söz konusu uçakların/helikopterlerin fiyat aralığı geniş. 10 milyon dolara da var, 70 milyon dolara da… En başarılı yangın söndürme uçaklarından biri olarak kabul edilen Canadair’in inşaa ettiği ‘Super Scooper’ uçakları 30 milyon dolar civarında. Be 200’ün fiyatı ise 70 milyon dolar.

ERDOĞAN’IN HANGARINDAKİ HAZİNE

Erdoğan’ın uçaklarının toplam fiyatının ne kadar olduğu konusunda net bir bilgi yok. Ancak sadece Katar emirinden alınan ultra lüks Boeing 747 uçağın fiyatı 400 milyon dolar olarak açıklanmıştı. Hangardaki uçaklardan direği Airbus A330-200 ve A340-500’ün her birinin fiyatı ise 240 milyon dolar seviyelerinde. Airbus A318’in değeri ise 80 milyon dolar. Diğer uçak ve jetlerin fiyatlarının da bu civarlarda olduğu tahmin ediliyor. Erdoğan’ın hangarında ayrıca üç adet de Sikorsky s-92 helikopter bulunuyor.

Görüldüğü gibi Erdoğan’ın hangarındaki 12 ya da resmi açıklamaya göre 8 uçağından ikisini bile satsanız 15 adet yangın söndürme uçağı alabiliyorsunuz. Bu arada Erdoğan’ın uçak ve makam araçlarının yıllık bakım masraflarının da 100 milyon lira civarında olduğu tahmin ediliyor.

BE 200’lerin fiyatı ise 70 milyon dolar.

SARAY’IN YILLIK MASRAFIYLA 16 ADET YANGIN SÖNDÜRME UÇAĞI ALINABİLİR

Sayıştay’ın raporuna göre 2019 yılında Cumhurbaşkanlığı’nın yıllık harcaması bir önceki yıla göre 4 kat artışla 3.6 milyar TL olmuştu. Günlük masrafı 10 milyon TL. 2021 yılında Saray için ayrılan bütçe 4 milyar 39 milyon TL’ydi. Söz konusu bütçeyle bugünkü kurdan 16 adet yangın söndürme uçağı alınabilir.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin