HDP Eş Genel Başkanı Sancar: Katliamın başlıca sorumlusu iktidarın nefret dili

Konya Meram’da daha önce de saldırıya uğrayan bir Kürt aileden 7 kişinin öldürülmesi üzerine HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar açıklama yaptı. Sancar iktidarı suçlarken, muhalefeti birlik olmaya çağırdı.

Saldırının ardından Konya Valiliği tarafından yapılan açıklamada ise “Olay ile ilgili soruşturma tüm imkanlar seferber edilerek çok yönlü olarak devam etmektedir. En yakın zamanda olayın failleri yakalanarak adalete teslim edilecektir” denildi.

Sancar: Ortada ciddi bir kaos planı var

Konya’daki saldırıya #KonyadaKatliam etiketi ile sosyal medyada tepki oldu.

HDP “ırkçı” olarak nitelendirdiği saldırıya tepki gösterdi. Parti Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, saldırı sonrasında yaptığı açıklamada, “İktidarın nefret ve tahrik dili bu katliamın başlıca sorumlusudur. Bu iktidar HDP üzerinden Kürtleri hedef gösteren nefret dili kullanmaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

Sancar, “Biz HDP olarak Kürt halkına yönelen bu ırkçı saldırıları göğüslemek için mücadelemizi kararlılıkla devam ettireceğiz, ama tekrar ediyoruz ortada ciddi bir kaos planı var, bu planın hedefi Kürtler üzerinden bu ülkede ortak yaşamın temellerini yok etmektir” şeklinde konuştu.

“Sadece kınama yetmez, baş sağlığı mesajı yetmez, yan yana durarak bu politikaları boşa çıkarmak için daha kararlı ortak tavra ihtiyaç var” diyen Sancar, “Gelin bu nefret politikalarına hep birlikte durduralım” çağrısı yaptı. HDP heyetinin Cumartesi günü Konya’da olacağını belirten Sancar, tüm muhalefetin de aynı şeyi yapması gerektiğini savundu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da bir açıklama yaptı. Soylu, bunun “11 yıllık bir husumet” olduğunu söyledi. “Tüm ekiplerimiz bu konuda seferber olmuş durumdadır” diyen Soylu, faillerin çok kısa süre içinde yakalanacağına inandığını belirtti. Bakan Soylu, “Bu ülkenin birliğinin ortadan kalkmasına yönelik her saldırı, bilinmelidir ki bizim birliğimizi ve beraberliğimizi çok daha artıracaktır” şeklinde konuştu.

HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Sezai Temelli HDP İzmir İl Binası’nda öldürülen Deniz Poyraz’ı hatırlattığı bir paylaşım yaptı. 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin