Orhan İnandı’ya yapılan işkence mahkeme kayıtlarına geçti: ‘İfademi işkence altında verdim’

Orhan İnandı
MİT tarafından kaçırılan Orhan İnandı'nın Türkiye'ye getirildiğini bizzat Erdoğan açıkladı. İnandı'nın sağ elindeki şişlik, günlerdir işkence gördüğü iddialarını güçlendirmişti. İlerleyen günlerde İnandı'nın kolunun 3 yerinden kırıldığı ortaya çıktı.

Kırgızistan’da MİT tarafından kaçırıldıktan sonra haftalarca işkenceye maruz kalan ve kolu 3 yerden kırılan Sapat Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Orhan İnandı, ifadesinin işkence altında alındığı mahkeme kayıtlarına geçti.

Orhan İnandı, cemaatin Ankara bölge sorumlusu” olduğu iddiasıyla “silahlı terör örgütü yöneticiliği” suçlamasıyla yargılanan Şükrü Yıldırır’ın duruşmasında tanık olarak dinledi.

İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Şükrü Yıldırır, tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

Kırgızistan’da MİT tarafından kaçırıldıktan sonra haftalarca işkenceye maruz kalan ve kolu 3 yerden kırılan Sapat Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Orhan İnandı, tanık olarak ifade verdi. Tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katılan İnandı, emniyette verdiği ifadeyi hatırlamadığını söyledi. Sanık Şükrü Yıldırır ile ilgili “İstanbul Beşiktaş bölge imamı olduğunu biliyorum” dediği hatırlatılan ve sanığı teşhis etmesi istenen İnandı, “Sanığı buradan çıkaramadım. Söylediğim şeyi de hatırlamıyorum. İfademi işkence altında kalıp verdim. Böyle bir ismi de hatırlamıyorum. F.TÖ’yü de Hizmet Hareketi olarak biliyorum. Terör örgütü olarak kabul etmiyorum” dedi.

Duruşmada tutuklu sanık Şükrü Yıldırır ise tahliyesini talep etti. Mahkeme heyeti, sanığın, ev hapsi ve yurtdışına çıkış yasağı konularak tahliyesine hükmederek duruşmayı erteledi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin