Orhan Gencebay’dan ekonomik kriz yorumu: ‘Bu geçecek, abartmasınlar’

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Merkez Bankası’nın 3. kez faiz indirimi yapmasının ardından yaşanan döviz krizi üzerine iğneden ipliğe gelen rekor zamlar vatandaşın belini kırarken yandaş sanatçı Orhan Gencebay, ” Evet, bir sıkıntı var, pandemi nedeniyle bütün dünya yangın yeri. Bu geçecek, abartmasınlar.” diye konuştu.

Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek’e ait Beyaz TV’de geceliği 100 bin lira olan otelde kalan sunucu Tahir Sarıkaya’nın sunduğu Uyan Türkiyem programına telefonla bağlanan Orhan Gencebay, Türkiye’deki ekonomik krizi değerlendirdi. Gencebay, “Yabancıların yapmak istedikleri planlarına, projelerine göre çıkmıştır. 90’larda, her yıl yüzde 100’e yakın çıkıyordu dolar. Biz bunları yaşadık. Yüzde 7 bin 500 faiz alınır mı? Alınıyordu. Türkiye faiz veren bir ülke durumuna sokuldu. Bizi soydular, sömürdüler. Türkiye bunları yaşadı” dedi.

Gencebay, “Evet, bir sıkıntı var, pandemi nedeniyle bütün dünya yangın yeri. Bu geçecek, abartmasınlar. Evet, sıkıntı var ama 70’lerdeki 90’lardaki sıkıntıların yanında hiçbir şey değil. 70’lerde can güvenliği bile yoktu. 3 yılda bir yurt dışına çıkılıyordu. Arabası olan 1 depo benzin alabiliyordu. Karneyleydi her şey. Kuyruklar, karneler. Can güvenliği yoktu” diye konuştu.

AKP rejiminin yandaş sanatçısı olduğu yönünde kendisine yapılan eleştirilere Gencebay şöyle cevap verdi: “Bunlar komik. Ben devletçiyim, ben hiçbir zaman herhangi bir partili olmadım. Bana her partiden çok teklifler yapıldı ama partili olmadı. Ben devletçiyim, vatanseverim. Atatürk’ün kurmuş olduğu bu vatana canıyla başıyla sahip çıkan bir insanım. Benim bakışım budur. Neticede Tayyipçi denmesinin nedeni, sanıyorum bu akil döneminde başladı. Ondan evvel böyle bir şey yoktu. Akil dönemi neydi peki? Bir gün beni bakanımız Beşir Atalay bey aradı. Orhan Bey, sizi kanaat önderi seçtik dedi. Elinizi ülkemiz için taşın altına koyar mısınız dedi. Dedim ki; sayın bakanım ülkem için canımı veririm. Bunu bana değil, sokaktan geçen herhangi birine de söylerseniz, o da aynı cevabı verir. Tabii yapacağım bir şey varsa, şerefle onurla yapacağım dedim. Üstelik, Atatürk’ümüz derki maksat vatansa gerisi teferruattır. Biz buna inanmışız, memnuniyetle dedim. Böyle bir kabulüm oldu. Benim devletle görüşüp, konuştuğum cümleler bunlardır.

‘TAYYİP BEY’İN ÖZEL BİR YERİ VAR’

Ben devletime çok saygılı olduğum için devletimi yönetenlerle kesinlikle samimiyetim var benim. Süleyman Demirel ile neredeyse baba-oğul gibiydik. Ecevit’in peşinde dolandık, ülkemiz daha iyi olsun diye, onu teşvik ettik. Ve 80’lerde Turgut Özal ile son derece yakındık. Benim devlet adamlarına ilgimin olması son derece normal, sahip çıkarım. Ayrıca Tayyip Bey’in özel yeri var. Kendisini çok severim insan olarak. O mazlumun ve mağdurun yanındadır. Çok eskiden beri tanırım. Ve şu anda zaten yaptıkları ortada. Hepsi milli değerdedir”

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

5 YORUMLAR

    • Orhan Gencebay, Ilber Ortayli gibi, Ibn Sina gibi, Farabi gibi degerlendirilmesi gereken bir insan. Bu insanlarin farkli bir dünyalari var, o dünyayi sekillendirmek onlarin her seyidir ve o ugurda herkesle görüsürler. Bunu kabullenmek zordur, fakat dehalar siyasilerle ters düserek deha olamazlar.

  1. Bir insanın 40 dan sonra fıtrat değiştirmesi çok zordur.
    “Kula kulluk edene yazıklar olsun!” Orhan Gencebay’dan geriye kalan tek şey…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin