Ömer Köse ve arkadaşları hücrede adım adım öldürülüyor

HABER | İLKER DOĞAN

Türkiye’de yüzyılın yolsuzluk operasyonu olarak kayıtlara geçen 17/25 Aralık’ın ardından açığa alınan ve sonrasında tutuklanan eski TEM Müdürü Ömer Köse, tek kişilik hücrede ölüme terk edildi. Ömer Köse’ye yatak verilmediği gibi annesinin yatak almasına da izin çıkmıyor. Son olarak koğuşundaki iki battaniyeden birinin de ‘fazla’ denilerek alındığı belirtiliyor. Ömer Köse ve bazı polislerin de avukatı olan Ömer Turanlı, gündeme gelen bu iddiaları doğruladı.

“Üzülme oğlum! Sen utanılacak hiçbir şey yapmadın. Hırsızlar utansın! Ülkeyi satmadılar, hırsızları kovaladılar. Bak hala kirada oturuyorlar!” diyerek uğurlamıştı oğlu Ömer Köse’yi Menşure Köse… Aradan 5 yıldan fazla zaman geçti. Önce Ömer Köse tutuklandı. Ardından hukuk fakültesi birinci sınıfa giden oğlu Serdar Köse. Kız kardeşi Selda Özdemir de cezaevine gönderildi. Yıllırdır onlar da tıpkı Ömer Köse gibi cezaevinde tutsak. İki yıldır tutuklu olan Serdar ve halası Selda Özdemir hakkında karar bile çıktı geçtiğimiz aylarda. ‘Terör örgütü üyeliği’nden 5’er yıl ceza aldılar.

Ömer Köse’nin annesi Menşure Köse’nin kendisini ziyarete giden insanlara oğlunun durumunun hiç iyi olmadığını anlattığı öğrenildi. Annenin ifadesine göre yaklaşık 1 yıldır Tekirdağ’da tek kişilik hücrede tutulan Ömer Köse’ye yatak bile verilmiyor. Menşure Köse’nin, “Oğlumun yatağını ben alayım.” teklifinin de cezaevi yönetimi tarafından kabul edilmediği belirtiliyor. Son olarak Ömer Köse’nin iki olan battaniye sayısı bire düşürülmüş. Birini yatak olarak kullanan Ömer Köse, şimdi yataksız bir koğuşta tek battaniyeyle yaşamak zorunda bırakılıyor.

AVUKAT TURANLI: VATANA HİZMETİN BEDELİNİ ÖDÜYORLAR 

Avukat Ömer Turanlı, müvekkillerine uygulanan hukuksuzlukları şöyle anlattı: ’’Zulüm sadece müvekkil Ömer Köse’ye değil diğer bütün müvekkillere ve siyasi tutuklulara bu ve benzeri zulümler yapıldığı gibi çok daha şiddetlileri de maalesef yapılmaktadır. Sizlere onlarca örnek verebilirim. Ömer Köse’nin annesi tabiki dertli. Kadıncağızın oğlu tutuklu, kızı tutuklu, torunu tutuklu, gelini aranmakta, torunlar perişan. Bütün bunları yaşayan annenin yaşadığı duygu yoğunluğunu siz takdir edin. Bütün bunlara rağmen müvekkil Ömer Köse’nin annesi ah etmiyor. Müvekkil ve annesinin vatan sevgisi en üst seviyededir. Milletimizin hakkını haramilere yedirmedikleri için bedel ödemektedirler. Gerek Ömer bey, gerekse bütün müvekkiller vatana hizmet etmenin bedelini en ağır şekilde ödemelerine rağmen ‘Vatan sağolsun’ demektedirler.’’

Ömer Köse’nin avukatı Ömer Turanlı müvekkiline uygulanan hukusuzlukları doğruladı.

POLİSLERE ÖZEL KİN Mİ VAR?

Bu uygulamalar, “AKP rejiminin polislere özel bir kini mi var?” sorusunu gündeme getiriyor. Zira bütün yolsuzlukları ve rüşveti onlar ortaya çıkarmıştı. Mali Şube’nin çalışmalarıyla rüşvet adım adım takip edilmiş, ses kayıtları ve resmi belgeler video görüntüleriyle desteklenmişti. Bakanları ‘önüne yatıran’ İranlı Reza Zarrab’ın kuryesi bile bakanlara defalarca para taşıdığını itiraf etti. Devletin kasasına girmesi gereken milyonlarca lira, sahte evraklar düzenlenerek bakanların ve ‘1 numaranın’ cebine giriyordu. Ancak suç üstü yakalanan iktidar önce operasyonu yürüten polisleri, ardından savcı ve hakimleri açığa aldı. Ardından da ‘darbe yapılıyor’ çığırtkanlığıyla hepsini tutuklattı. Daha önce ‘polisler koydu’ dedikleri rüşvet paraları daha sonra sahiplerine iade edildi!

ATAYÜN KARDEŞLER, YAKUP SAYGILI, ÖMER KÖSE, YASİN TOPÇU…

Tamamen hukuki bir soruşturmayla AKP’nin rüşvet ve kara para çarkını deşifre eden polislerin neredeyse tamamı bugün cezaevinde. 5 yıl geride kaldı. Sadece polisler değil, bir kısmının eşleri de tutuklandı. Anadolu Atayün’ün, Yakup Saygılı’nın, eski Mali Şube Müdür Yardımcısı Kazım Aksoy’un, Emniyet Amiri Kürşat Durmuş’un, Emniyet Amiri Said Gök’ün, eski İstanbul İstihbarat Şube müdürlerinden Mesut Yılmaz’ın eşleri de tıpkı kendileri gibi tutuklandı. Onlar ise 2 yılı aşkın süredir cezaevinde.

ZEKİ GÜVEN’E DE AYNISINI YAPILDI

AKP rejimi uyguladığı tecritle Ömer Köse ve ekip arkadaşlarını adım adım öldürüyor. Eski Ankara İstihbarat Şube Müdürü Zeki Güven’e yaptıklarını şimdi Ömer Köse’lere, Yasin Topçu’lara, Yurt Atayün’lere yapılıyor… Zeki Güven’in de Sincan Cezaevi’nde kaldığı tek kişilik koğuşta kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiği iddia edilmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin